X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w dzień Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:50
Reporter radiowej Jedynki Maciej Walecki towarzyszył dzisiaj Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w przygotowaniach do Narodowego Święta Niepodległości. 
Audio
  • Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w dzień Niepodległości (Cztery pory roku/Jedynka)
Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na Placu Zamkowym w Warszawie
Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na Placu Zamkowym w Warszawie Foto: PAP/Rafał Guz

- Od poniedziałku zaczęło się zgrupowanie wojskowe do Narodowego Święta Niepodległości i dzięki akompaniamentowi naszej wspaniałej orkiestry 700 żołnierzy i funkcjonariuszy ćwiczy z mozołem, aby ten efekt Państwu zaprezentować - mówił płk Tomasz Sewastynowicz. 

W trakcie prób (z oczywistych powodów) salut armatni imitował bęben. Dlaczego tak ważny jest duży bęben w Orkiestrze Wojska Polskiego? - Bęben nadaje rytm całej orkiestrze, tka naprawdę każdy żołnierz chodzi w rytm, który ja zagram na bębnie. Tamburmajor dowodzi, dyrygent podaje mi rytm, a ja muszę go wystukać, żeby każdy usłyszał i każdy równo maszerował - zaznaczył chorąży Marcin Malanowski. 


źródło: Jangok/Youtube

***

W najbliższą niedzielę i poniedziałek w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pikniki "Służymy Niepodległej". W poniedziałek, 11 listopada wojskowy piknik będzie towarzyszył centralnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Warszawie.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada br. o godz. 15.00 wszyscy wspólnie zaśpiewają Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli "Marsz Pierwszej Brygady". W tym dniu Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca wszystkich do wspólnego śpiewania i świętowania.

Marsz Pierwszej Brygady powstał pod koniec I wojny światowej. Stał się też nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło fragmenty Marsza Pierwszej Brygady zostały uznane za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dziś Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaRoman Czejarek

Materiał reporterski: Maciej Walecki 

Data emisji: 7.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9-12

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak