Konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 11:56
Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska "Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920". Konkurs zostaje ogłoszony w związku z obchodzoną w 2020 roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.
Audio
  • Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy WarszawskiejFoto: PAP/Wojtek Jargiło

gdynia 1200.jpg
Dzień Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś/aś nie wiedzieć

Celem Konkursu jest popularyzacja wśród słuchaczy wiedzy historycznej
- Uznaliśmy, że hasło Cud nad Wisłą, Bitwa Warszawska to hasło, które zbiera wiele aspektów - mówi dyrektor radiowej Jedynki Agnieszka Kamińska. Przypomina, że w ubiegłym roku z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości obchody były huczne. Ale 100-lecie Bitwy przypada w roku przyszłym. A ponieważ Polskie Radio słynie z teatru, teatru dźwięku, teatru wyobraźni, a Teatr Polskiego Radia to perła Polskiego Radia stąd decyzja o nagraniu słuchowiska.

Konkurs nie jest łatwy
Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do wszystkich, którzy kochają historię. A rozpisany został właśnie teraz, gdyż przygotowanie słuchowiska, kiedy jest już gotowy scenariusz, zabiera co najmniej miesiąc. - Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów, które ogłaszamy, bo jest związany z konkretnym wydarzeniem historycznym i to wydarzeniem, które miało wpływ, i ma nadal, na losy całej Europy i całego świata - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Zwraca uwagę, że muszą się zgadzać wydarzenia i postacie. - Oczekujemy na utwory, które przybliżą zwłaszcza młodym tamten czas - podkreśla dyrektor. Zaznaczył, że jedynie od wyobraźni piszących zależy, czy utwory będą opowiadały historie postaci historycznych, takich jak marszałek Piłsudski, czy zwykłych mieszkańców Warszawy lub Radzymina.

Konkurs to realizacja misji Polskiego Radia
Dyrektor Agnieszka Kamińska zwraca uwagę, że do realizacji zostaną skierowane trzy scenariusze, które zostaną wyróżnione w konkursie przez jury. Przewidziano również nagrody pieniężne. Prace można przesyłać do 15 marca 2020 roku. - Konkurs to także wielki ukłon w stronę misji Polskiego Radia, edukacyjnej misji, ale też propagującej wartości historyczne i narodowe - mówi Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenką "Śpiewka 1920" w wykonaniu Nataszy Urbańskiej, a szczegóły formalne poznaj w regulaminie.

>>> Regulamin konkursu na słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920"<<<

Pobierz:

>>>Regulamin konkursu na słuchowisko Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920.pdf<<<

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: dr Agnieszka Kamińska (Redaktor Naczelny-Dyrektor Programu 1 Polskiego radia), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 11.11.2019 r. 

Godzina emisji: 10.36

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cud nad Wisłą. Dokonania polskiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 08:05
15 sierpnia obchodziliśmy święto Wojska Polskiego. To tego dnia miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska w 1920 roku, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jakie były tajniki tego militarnego sukcesu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Co by było, gdyby Polacy nie wygrali?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:00
Czy wygrana przez Polaków Bitwa Warszawska rzeczywiście zatrzymała najazd bolszewików na Europę? Czy atakujący mieli tyle militarnej siły, żeby dalej atakować kontynent? O "Cudzie nad Wisłą" z 1920 roku, w Polskim Radiu 24 mówił historyk i publicysta Maciej Rosalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Fedorowicz: za Cudem nad Wisłą stoi Jan Kowalewski

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:08
- Nikt w racjonalny sposób nie potrafił wyjaśnić, że w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, Polacy mając przeciwko sobie wielokrotnie silniejsze armie, potrafili perfekcyjnie wykorzystać ich słabe punkty i odnieść zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Fedorowicz, pisarz i dziennikarz śledczy. 
rozwiń zwiń