Ludzki mózg - niepowtarzalne centrum dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:14
Pracuje 24 godziny na dobę i kontroluje każdą naszą myśl, ruch, emocję. - Nasz mózg jest pracoholikiem, bardzo lubi się uczyć nowych rzeczy - podkreśla Katarzyna Potęga z Centrum Nauki Kopernik. 
Audio
  • Ludzki mózg - niepowtarzalne centrum dowodzenia (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock

W Centrum Nauki Kopernik od 6 listopada można oglądać miniwystawę "Uwaga na mózg!", która promuje aktualną wiedzę na temat ludzkiego mózgu. Po wystawie oprowadziła nas rzeczniczka prasowa CNK Katarzyna Nowicka.


Zobacz:
technologie nauka 1200 free
Nauka w PolskimRadiu.pl

Ekspozycja składa się z trzech części. Bohaterami pierwszej są komórki nerwowe. Zwiedzający mogą poznać ich nietypową budowę, rodzaje, sposoby łączenia się. Dzięki niezwykłemu atlasowi mózgu można dokładnie przyjrzeć się naszemu "superkomputerowi" w różnych płaszczyznach i w trójwymiarze.

W drugiej części wystawy, prezentującej różne metody obrazowania medycznego, zainteresowani dostają możliwość zdiagnozowania trzech wirtualnych pacjentów, przeprowadzając rezonans magnetyczny (MRI), pozytonową tomografię emisyjną (PET) oraz badania poznawcze. W tej części można też obejrzeć mózg pod mikroskopem i dowiedzieć się, czym jest elektroencefalograf (EEG).

Ostatnia część wystawy poświęcona jest zagadnieniom etycznym i społecznym związanym z badaniami nad mózgiem. 

"Chcemy jak najwięcej wiedzieć o mózgu"

Wystawa "Uwaga na mózg!powstała w ramach Human Brain Project. To europejski program badań nad mózgiem - jeden z czterech największych projektów naukowych, finansowanych przez Unię Europejską.

HBP zatrudnia bezpośrednio ok. 500 naukowców na ponad stu uniwersytetach i w ośrodkach badawczych w całej Europie. Jego celem jest stworzenie najnowocześniejszej infrastruktury badawczej, aby pomóc w rozwoju neuronauki, medycyny i informatyki.

O tym programie opowiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Potęga z Centrum Nauki Kopernik. 

Plakat promujący mini wystawę "Uwaga na mózg!" Plakat promujący miniwystawę "Uwaga na mózg!" (kopernik.org.pl)

Ile procent mózgu wykorzystujemy na co dzień? Czy mózg ma płeć? Jak trenować mózg? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Małgorzaty Głogowskiej. 

***

Tytuł audycji: "Reporter w drodze" w ramach audycji Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Autorka reportażu: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 12.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.38

Jedynka/materiały promocyjne/kk

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń