X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schronisko górskie. Ważne miejsce dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:45
Powoli nad Polskę nadciąga zimowa aura, dlatego już od pewnego czasu w ośrodkach narciarskich trwają przygotowania do nowego sezonu. Jeden z największych znajduje się na Jaworzynie Krynickiej. Nasza reporterka odwiedziła tam miejscowe schronisko. 
Audio
  • Reporter odwiedza schronisko górskie (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Turyści chętnie odwiedzają Jaworzynę Krynicką
Turyści chętnie odwiedzają Jaworzynę KrynickąFoto: Paweł Topolski / PAP

Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim znajdujący się w Krynicy-Zdroju. Zimą narciarze mogą korzystać z 14 kilometrów tras zjazdowych, natomiast w czasie wolnym od białego szaleństwa, odpoczywać w schronisku.

Ciężka praca, ale i radość

- Jest to ciężka praca 24 godziny na dobę. Trzeba być pod telefonem, jeśli chodzi o rezerwacje i liczne awarie, który przy tak wiekowym budynku występują dość często - przyznaje prowadzący od roku schroniska Łukasz Kozina.

Jego dziewczyna Katarzyna Kubalok dodaje jednak, że wiele radości potrafi sprawić widok turysty, który przychodzi i prosi o gorącą herbatę. Jak twierdzi, turyści doceniają wysiłek i czas poświęcony przez gospodarzy tego miejsca.

Niemcy spalili pierwsze schronisko

Schronisko górskie na Jaworzynie Krynickiej powstało już w 1937 roku. - Schronisko pierwsze istniało do II wojny światowej. Niemcy zorganizowali sobie wypad na Jaworzynę Krynicką i bawili się wesoło. Schronisko opanowali partyzanci, którym potrzebna była broń i ubrania. No to ściągnęli. Niemcy w odwecie spalili schronisko - opowiada prezes krynickiego oddziału PTTK Stanisław Winter.

Schronisko kiedyś, a dziś

Z kolei Stanisław Leśnik, przewodnik beskidzki i tatrzański dodaje, że w przeszłości standard schroniska znacząco różnił się od obecnych realiów. - To były praktycznie schrony, gdzie można było schronić się przed złymi warunkami atmosferycznymi. Ale większość rzeczy musieliśmy nosić ze sobą, tj. własne wyżywienie. Człowiek uczył się samodzielności - słyszymy.

Czy znane osoby odwiedzały schronisko w Jaworzynie Krynickiej? W jakich latach, po podpaleniu przez Niemców, zbudowano nowe schronisko? Czy dzisiejszy turysta różni się od tego sprzed lat?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporterka: Monika Chrobak

Data emisji: 13.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku ucznia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:01
Pomysł zrodził się w szkole podstawowej na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a dyrektor i nauczyciele natychmiast podchwycili. Chodzi o to, żeby mądrze chwalić uczniów, zauważać ich sukcesy. Owszem, zauważać, to co zrobili źle, ale również podkreślać ich pozytywne zachowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzący tryb życia jako czwarta przyczyna zgonów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:30
Wiele godzin za biurkiem lub w samochodzie sprowadza na nas poważne problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia określany jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako czwarta przyczyna zgonów na świecie. Jakie są pierwsze niepokojące objawy będące konsekwencją siedzącej pracy?   
rozwiń zwiń