Ginące zawody. Świat idzie do przodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:01
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Warszawie funkcjonowało około 25 parasolników, dziś jest ich już jedynie 3. To tylko jeden z przykładów ginących zawodów. Bo kto pamięta o zdunie, czapniku albo gorseciarce? 
Audio
  • Ginące zawody w Polsce (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Czy tkactwo jest ginącym zawodem?
Czy tkactwo jest ginącym zawodem?Foto: pixabay

- Dawniej w każdym większym mieście był przynajmniej jeden parasolnik. W Warszawie było ich około 25, obecnie zostały tylko 3 zakłady parasolnicze. W innych miastach zakłady pozamykały się, starsi ludzie odeszli na emerytury, nie ma następców. W obecnych czasach jest to ginące zajęcia - mówi Barbara Szafrańska, parasolniczka z warszawskiej Pragi.

Nasz gość wspomina, że zakład, w którym pracuje, istnieje od 1957 roku. Założyła go jej mama. Na ul. Skaryszewskiej działa od lat 70.

Źródło: ORE - kształcenie zawodowe

Coraz mniej rzemieślników

- Widać, że jest coraz mniej przedstawicieli zawodów rzemieślniczych, typu zegarmistrz czy szewc. Doświadczył tego każdy, kto miał zepsuty zegarek czy chciał naprawić buty, zamiast kupować nowe. W tej chwili ciężko znaleźć takich profesjonalistów w Warszawie czy w innych miastach. Ale jak znajdę taką osobę, jestem przyjemnie zaskoczona. Są to osoby, które mają pasję do tego, co robią i opowiadają o swoich doświadczeniach - twierdzi Malwina Puchalska-Kamińska z Uniwersytetu SWPS.

Malwina Puchalska-Kamińska na co dzień jest psychologiem i trenerką biznesu. Jak przyznaje, obecnie na fali są zawody związane z programowaniem IT. Na brak pracy nie mogą narzekać graficy, testerzy i osoby zajmujące się nowymi technologiami.

Roboty zamiast ludzi?

Czy w przyszłości może zdarzyć się, że roboty zastąpią ludzi? - Sztuczna inteligencja czy roboty zastępują pewne zadania, które realizują ludzie. Przykładowo zawód radiowca cały czas jest potrzebny. Zmienia się trochę sposób, w jaki jest wykonywany. Tak też będzie z innymi zawodami, nie będzie to totalna rewolucja na zasadzie zastąpienia robotem, tylko inny sposób wykonywania pracy - słyszymy.

A za jakimi zawodami tęsknią nasi słuchacze? Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w pracy? Kim jest trener biznesu?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Goście: Barbara Szafrańska (parasolniczka z Pragi), Malwina Puchalska-Kamińska (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 20.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko górskie. Ważne miejsce dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:45
Powoli nad Polskę nadciąga zimowa aura, dlatego już od pewnego czasu w ośrodkach narciarskich trwają przygotowania do nowego sezonu. Jeden z największych znajduje się na Jaworzynie Krynickiej. Nasza reporterka odwiedziła tam miejscowe schronisko. 
rozwiń zwiń