"Najważniejszy będzie duch". Festiwal Piosenek Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:16
Rusza 15. "Stacja Kutno" Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory w Kutnie. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. konkurs na interpretację "Piosenki Mistrza Jeremiego". 
Audio
  • 15. "Stacja Kutno" Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory w Kutnie (Cztery pory roku/Jedynka)
Plakat promujący festiwal
Plakat promujący festiwalFoto: www.stacjakutno.art.pl

Jak podkreślił w radiowej Jedynce, w rozmowie z Maciejem Oswaldem, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Krzysztof Ryzlak, to już 15. edycja wydarzenia.

- Ja pamiętam, że przy drugim czy trzecim festiwalu jeden z dziennikarzy zapytał mnie: a co będzie, jak ta formuła się wyczerpie? No bo to ciągle te same piosenki ludzie śpiewają... Ja powiedziałem, że jak się znudzi, to już nie będziemy tego festiwalu robić. Jak widać, po 15 latach formuła się nie wyczerpała, a festiwal z dwudniowego zdarzenia stał się tygodniowym festiwalem ogólnopolskim. Mamy stały patronat rodzin i Przyborów, i Wasowskich. Współpracujemy z największymi artystami (...) Jak wszystko będzie szło dobrze, to do 50. edycji dociągniemy - dodał.

Co ciekawego w programie?

Przybora1200 PAP.jpg
Mistrz słowa. Opowieść o Jeremim Przyborze

Już dziś (21.11) wieczorem koncert Krystyna Prońko Trio (sala widowiskowa KDK), a po nim wieczór krzyżówek i zagadek przy herbatce i piosenkach Starszych Panów "Szaradzista w cylindrze" (Bistro Różane). Na piątek (22.11) zaplanowano m.in. wieczór promocyjny książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" Dariusza Michalskiego (sala Tarasowa KDK).

W sobotę (23.11) będzie można się spotkać z Teresą Drozdą oraz Moniką i Grzegorzem Wasowskimi na "Kulturalnym śniadaniu" (sala tarasowa KDK). Tego samego dnia rozpocznie się 15. Konkurs "Piosenki Mistrza Jeremiego". Koncert Galowy odbędzie się w niedzielę (24.11). Na zakończeniu festiwalu, w ramach projektu "Na dworcach świata", na scenie pojawią się: Dorota Miśkiewicz, Magda Smalara, Anna Gadt, Dominika Barabas, Tomasz Błasiak i Maciej Maciejewski.

"Najważniejszy będzie duch"

Z 40 zgłoszeń, które w tym roku wpłynęły na konkurs na interpretację "Piosenki Mistrza Jeremiego" wyłoniona została złota dziesiątka finalistów. Oceniać ich będzie (bardzo radiowe) jury w składzie: Teresa Drozda, Dariusz Michalski, Paweł Sztompke, Jarosław Wasik, Darek Sikorski oraz Monika i Grzegorz Wasowscy.

- Najważniejszy będzie duch. To, żeby nie zepsuć tych piosenek. Trzeba być bardzo dobrze wykształconym, ale i mieć ogromne poczucie humoru, i dystansu do siebie, aby tę twórczość wykonywać współcześnie. To jest festiwal, który opowiada o twórczości giganta słowa, poezji w piosence - pana Jeremiego Przybory i giganta muzycznego - pana Jerzego Wasowskiego. To jest duet, który jest dobry na wszystko - stwierdził Paweł Sztompke.

"Stacja Kutno" to nie tylko konkurs, to także plastyczne wydarzenia towarzyszące. O tym opowiedziała Agnieszka Dąbrowska-Walczak. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 21.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak