X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy to ile ważymy ma wpływ na rozwój nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:08
- Po tytoniu, który jest pierwszym czynnikiem, jeśli chodzi o rozwój nowotworów, nadwaga i otyłość jest drugą przyczyną nowotworów na świecie - powiedziała w radiowej Jedynce Magdalena Cedzyńska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Audio
  • Czy to ile ważymy ma wpływ na rozwój nowotworów? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Oleshko/shutterstock.com

Jak wskazała gość audycji "Cztery pory roku" aż 20 procent wszystkich nowotworów - w tym rak piersi u kobiet, rak trzonu macicy, rak nerki, rak jelita grubego i rak pęcherza moczowego - ma związek z nadwagą i otyłością.

Magdalena Cedzyńska podkreśliła, że schudnąć jest trudno, dlatego najważniejsza jest prewencja. - Ruch jest świetną metodą. Nawet u osób, które mają nadwagę, ale się ruszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest mniejsze niż u osób, które mają prawidłową masę ciała, ale się nie ruszają - wyjaśniła. 

Równie ważna jest dieta. - Pamiętajmy o warzywach i owocach. One pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, ale mają też, same w sobie, działanie ochronne jeśli chodzi o nowotwory - dodała.

Specjalista zaznaczyła, ze nadwaga i otyłość powoduje także duże komplikacje w leczeniu. - Chemioterapia gorzej działa u tych osób. Jest większe ryzyko nawrotu choroby - wymieniała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Sława Bieńczycka Roman Czejarek

Gość: Magdalena Cedzyńska (Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina: 9.38

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedzący tryb życia jako czwarta przyczyna zgonów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:30
Wiele godzin za biurkiem lub w samochodzie sprowadza na nas poważne problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia określany jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako czwarta przyczyna zgonów na świecie. Jakie są pierwsze niepokojące objawy będące konsekwencją siedzącej pracy?   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panowie, nie wstydźcie się zgłosić do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:50
Listopad został uznany na całym świecie za taki czas, w którym należy się solidaryzować z mężczyznami z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) i rakiem jąder. Jedną z form takiego wsparcia jest zapuszczenie wąsów w ramach akcji Movember.
rozwiń zwiń