X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 21:21
Tyle punktów zawiera Kodeks Walki z Rakiem. Wśród zaleceń są m.in.: udział w badaniach profilaktycznych, rzucenie palenia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
Audio
  • Dobre praktyki zapobiegania rozwojowi nowotworów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Doktor Paweł Koczkodaj przekonuje, że bardzo istotne jest wykrycie choroby jeszcze we wstępnym stadium takim, w którym pacjent nawet nie podejrzewa, że jest chory. Temu właśnie służą badania przesiewowe, mające na celu spośród osób zdrowych "wyłowienie" chorych. - W Polsce mamy trzy programy badań przesiewowych, w kierunku wykrycia raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego – mówi lekarz. Te nowotwory są najczęstsze nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Takie badania są bezpłatne, jeśli ktoś jest w odpowiednim przedziale wiekowym. Obecnie zaproszenia są wysyłane do pań i panów jedynie na kolonoskopię w celu wykrycia lub wykluczenia raka jelita grubego.

Nowotwory nie są przypadłością osób w starszym wieku. Już w młodości możemy mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby. Wtedy można poddać się szczepieniom ochronnym. Są dwa szczepienia - przeciwko wirusowi HPV i przeciwko zapaleniu wątroby typu B.

Czy można robić kolonoskopię w znieczuleniu? Przeciwko jakim chorobom działa szczepienie HPV, czyli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, któremu można poddać zarówno dziewczynki, jak i chłopców? Jak dowiedzieć się, czy w domu ktoś jest narażony na zwiększone promieniowanie radonu? Czemu przeciwdziała karmienie piersią? Jakie są przedziały wiekowe w programach przesiewowych?

Posłuchaj całej rozmowy.

Audycja realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaRoman Czejarek

Gość: dr Paweł Koczkodaj (lekarz, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem w Polsce)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 09.19

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Panowie, nie wstydźcie się zgłosić do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:50
Listopad został uznany na całym świecie za taki czas, w którym należy się solidaryzować z mężczyznami z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) i rakiem jąder. Jedną z form takiego wsparcia jest zapuszczenie wąsów w ramach akcji Movember.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to ile ważymy ma wpływ na rozwój nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:08
- Po tytoniu, który jest pierwszym czynnikiem, jeśli chodzi o rozwój nowotworów, nadwaga i otyłość jest drugą przyczyną nowotworów na świecie - powiedziała w radiowej Jedynce Magdalena Cedzyńska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń