Święta Bożego Narodzenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:32
Kiedy każdy z nas myśli o Świętach to mamy w głowie skojarzenia i stereotypy - choinka, świąteczny stół, potrawy na stole i ich liczba dokładnie określona, choć w zależności od regionu mogła być inna. Ale czy choinka, sianko pod obrusem, prezenty i liczba potraw to nasza polska tradycja? Czy tak było od zawsze?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

Sama data Bożego Narodzenia ma tradycje sięgającą Cesarstwa Rzymskiego. - Była to data narodzin Słońca Niezwyciężonego, bądź narodzin irańskiego boga Mitry - wyjaśnia historyk Sławomir Kopeć. A skoro trudno walczyć z tradycją, to Kościół przesunął datę narodzin Chrystusa na 25 grudnia i tak już zostało.

Wigilia  i post
Zarówno Wigilia, jak też post to czysto polska tradycja. W wielu państwach, także katolickich, w ten dzień je się mięso i nikogo to nie razi. - Włosi jedzą indyka, a Francuzi inne rzeczy, mięsne potrawy, które nam się z Wigilią nie kojarzą - podkreśla gość Jedynki. Zwraca uwagę, że dzielenie się opłatkiem to też tylko polska tradycja. Podobnie, jak liczba potraw na stole, choć w zależności od regionu ta liczba jest inna - 5, 7, 9, 11, lub 12.

Choinka
Choinka nie ma wielowiekowej tradycji. Wcześniej pod sufitem wieszano drzewko do góry nogami lub gałąź. Choinka do Polski przywędrowała z osadnikami niemieckimi i przyjęła się, bo zapach igliwia i żywicy bardzo pasował do świątecznego nastroju.

Świąteczny karp
Niektórzy nie wyobrażają sobie Świąt bez karpia. Jedzenie ryb to wielowiekowa tradycja, ale jedzono bardziej szlachetne ryby takie jak szczupak czy lin. Sławomir Kopeć wyjaśnia, że tradycję jedzenie karpia rozpropagowano w PRL-u. Przed wojną karp w szarym sosie był elementem kuchni żydowskiej, pojawiał się też na stołach rodzin robotniczych, bo był tani. W 1947 roku minister przemysłu i handlu Hilary Minc, sam pochodzenia żydowskiego, rzucił hasło, żeby karp był świąteczną rybą. - I to się przyjęło, bo wtedy nie było nic innego - wyjaśnia historyk. Karpia sprzedawano żywego, bo nie było lodówek i nie bardzo można go było przechować. I tak biedna ryba pływała w wannie lub bali do Świąt.

W książce specjalny rozdział został poświęcony świętom, które wypadły w 1981 roku.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się również, czy pasterka to polska tradycja.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaRoman Czejarek

Gość: Sławomir Koper (historyk, scenarzysta, autor książki "Święta po polsku")

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 09.14

agCzytaj także

Polska kuchnia wigilijna najzdrowsza na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 20:11
- Jeśli dodamy dobrych przypraw łagodzących obciążenie pokarmowe, to jedząc świąteczne dania nic nam się nie stanie. W czasie spotkań bożonarodzeniowych pamiętajmy o umiarze - mówi propagatorka zdrowego odżywania, Małgorzata Puzio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczna komedia romantyczna "Last Christmas" w hołdzie dla George'a Michaela

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 13:53
"Last Christmas" to kinowa premiera zbliżających się Świąt. Film zainspirowany został muzyką George'a Michaela i Wham! Obraz wyreżyserował Paul Feig, a scenariusz napisała laureatka Oscara, Emma Thompson. W głównych rolach zobaczymy Emilię Clarke oraz Henry'ego Goldinga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia w twórczości literackiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:51
W piątkowy wieczór w magiczny, pełen cudów czas świąt Bożego Narodzenia przeniosła nas Magdalena Witkiewicz- pisarka, autorka wielu powieści o tematyce świątecznej. - Bardzo lubię opisywać Święta bo to jest na pewno moment pełen wzruszeń, kiedy nawet tacy najbardziej twardzi członkowie rodziny trochę miękną - mówi pisarka. 
rozwiń zwiń