Te rady mogą uratować komuś życie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:55
Gaz to w wielu domach niezastąpione źródło potrzebne do przygotowania posiłków, ogrzewania i wytworzenia ciepłej wody. Tańsze niż energia elektryczna, więc choćby z tego powodu popularne. Ale też niebezpieczne. Każdej zimy słyszymy o wybuchu gazu lub zaczadzeniu.
Audio
  • Rady kominiarza mogące uchronić od zatrucia tlenkiem węgla lub wybuchu gazu (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kakaket/Pixabay

Żeby nie doszło do nieszczęścia trzeba przestrzegać pewnych zasad. Podstawową rzeczą jest kontrola.

Sprawdź przewody wentylacyjne
- Co najmniej raz w roku trzeba dokonać przeglądu instalacji gazowej, drożności przewodów kominowych, w tym spalinowych i wentylacyjnych - podkreśla mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz. Taka kontrola jest obowiązkowa, a obowiązek ten wynika z przepisów prawa budowlanego. W budynkach wielorodzinnych o takie kontrole dba administracja. W domach jednorodzinnych ich właściciele we własnym zakresie muszą znaleźć firmę, która przeprowadzi kontrolę. Do elementarnych zasad bezpieczeństwa należy też właściwa konserwacja gazowych urządzeń grzewczych i sprawna wentylacja. Nie należy zatykać więc szpar w oknach lub szczelin do mikrowentylacji.

Czujnik czadu i dymu nie zwalnia z myślenia
Robert Chodkiewicz uważa, że dobrym prezentem pod choinkę będzie czujnik czadu. Ale trzeba go montować zgodnie z zaleceniami producenta. Poza tym czujnik nie zwalnia z innych czynności. - To jest tak jak z samochodem, w którym są poduszki powietrzne i inne systemy bezpieczeństwa. Ale to nie zwalnia nas z obowiązku myślenia za kierownicą - mówi obrazowo kominiarz.  

Kiedy natychmiast wzywać kominiarza?
Ostrzega, że jeśli ktoś stwierdzi, że z kratki wentylacyjnej wieje chłodem, to natychmiast powinien wezwać kominiarza, bo coś niedobrego dzieje się z przewodem wentylacyjnym. - Wentylacja musi wywiewać, a nie nawiewać - wyjaśnia.

Od czwartku 19 grudnia na antenie radiowej Jedynki rusza akcja Czad i ogień - obudź czujność. Jak co roku w konkursach będzie można zdobyć czujniki czadu i dymu.

Czy w przypadku nieszczęścia ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli nie przeprowadzono kontroli przewodów kominowych? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych

Gość: Robert Chodkiewicz (mistrz kominiarski)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 9.20

ag


Czytaj także

Straż pożarna: warto zainstalować czujnik czadu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 08:26
- Do 5 tysięcy osób rocznie zatruwa się czadem - mówi w "Sygnałach dnia" starszy kapitan Artur Laudy z warszawskiej straży pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czad - cichy zabójca

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 19:30
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega zatruciu. W audycji wyjaśnimy, jak działa cichy zabójca, czyli tlenek węgla potocznie zwany czadem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czad. Cichy zabójca nie tylko w czasie zimy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 11:52
- Kominiarz przynosi szczęście zapobiegając nieszczęściu - mówi Mirosław Antos z Krajowej Służby Kominiarzy. Zachęca do korzystania z pomocy specjalisty i przestrzega przed zatruciem czadem, które - jak się okazuje - jest także wysoce prawdopodobne w okresie wiosenno-letnim.
rozwiń zwiń