Przemijające przedmioty. Które odeszły do lamusa, a które ciągle są modne?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 12:57
Zegarek ze wskazówkami, stacjonarny telefon czy płyta CD? Większość z tych rzeczy odchodzi w zapomnienie ze względu na to, że są one nieustannie zastępowane coraz to nowocześniejszymi urządzeniami. Czy istnieją rzeczy, które mimo upływu czasu dalej funkcjonują w społeczeństwie?
Audio
  • Przemijające przedmioty. Które odeszły do lamusa, a które ciągle są modne? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Beloborod

- Wszystko na to wskazuje, że idziemy w takim kierunku, w którym nowe technologie i aplikacje na smartfony wypierają to, co było wcześniej. To nie tyczy się tylko zegarków. Zjawisko jest znacznie szersze w kontekście docierania do celu. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie przejazdu bez uruchomienia nawigacji - mówi Jakub Kuś, psycholog zajmujący się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka. 

Gość audycji zwraca uwagę, że zjawisko wypierania narasta i że ten proces istniał od zawsze. - Nowe technologie, które dzisiaj wydają się czymś oczywistym, też kiedyś się pojawiały - dodaje.  

Moda na retro 

- Część z tych przedmiotów, które dzisiaj odchodzą, wrócą za jakiś czas na zasadzie mody retro np. płyty winylowe czy zegarki mechaniczne. Często się zdarza, że ludzie wracają do tych dawnych urządzeń - ocenia psycholog.

Zanikające relacje międzyludzkie 

Niewątpliwym zagrożeniem ze strony urządzeń mobilnych, internetu są zanikające kontakty międzyludzkie. Coraz rzadziej obserwuje się osoby, które rozmawiają ze sobą, jadąc pociągiem bądź tramwajem, z kolei aplikacje w telefonie często dostarczają nam niezbędną wiedzę, m.in. jak dotrzeć do celu czy zapamiętanie listy zakupów. - Niebezpieczeństwem jest to, że zamykamy się takiej bańce i te relacje społecznie cierpią i przede wszystkim mocno się przeobrażają - uważa Jakub Kuś. - Ludzie tracą umiejętność spontanicznego nawiązywania kontaktu - dodaje. 

Posłuchaj całej rozmowy już teraz! 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i  Roman Czejarek 

Gość: Jakub Kuś (psycholog, psycholog zajmujący się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka)

Data emisji: 2.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:00
Już jedna trzecia rodziców dzieci między 12. a 23. miesiącem życia deklaruje, że ich pociechy korzystają ze smartfonów i tabletów.
rozwiń zwiń