Miejsce, jego historia i ludzie - przepis na sukces w turystyce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 12:20
Samo, nawet najatrakcyjniejsze miejsce nie zapewni sukcesu i nie przyciągnie gości. Musi z nim być związana jakaś historia i ludzie, którzy ją z pasją opowiedzą.Takie miejsca wyróżnia Polska Organizacja Turystyczna, a Program 1 Polskiego Radia zorganizował konkurs na "Turystyczną listę przebojów PL".
Audio
  • Atrakcje turystyczne Polski (Cztery pory roku/jedynka)
Turystyczna Lista Przebojów PL
Turystyczna Lista Przebojów PLFoto: PR/Łukasz Haponiuk

Zdaniem Roberta Andrzejczyka, prezesa POT, takim miejscem jest zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - To nie tylko historia górnictwa, ale również potomkowie tych, którzy tam pod ziemią pracowali, czyli miłośnicy Ziemi Tarnogórskiej, a którzy teraz walczyli o właściwe uhonorowanie obiektu - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Kopalnia zdobyła Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Turyści chcą jeździć do miejsc, które opowiadają jakąś historię, musi być jakaś tajemnica, jakieś emocje, a tajemnice kopalni to dają - zauważa Jacek Janowski z POT.

Obaj goście opowiadają o innych atrakcjach turystycznych Polski. Zaliczyli do nich twierdzę Srebrna Góra, która też dostała Złoty Certyfikat POT (w sumie takie certyfikaty dostało 10 obiektów). - Od 17 lat Polska Organizacja Turystyczna prowadzi ten konkurs, bo to jest konkurs, który pokazuje najciekawsze perełki w polskiej turystyce, atrakcje, które przyciągają do regionu, do miasta - wyjaśnia Jacek Janowski. Certyfikat ma potwierdzać, że to jest dobra atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić.

Certyfikaty dostają nie tylko obiekty historyczne, ale również powstałe w ostatnich latach, takie jak Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie, czy Stadion Narodowy w Warszawie. Co ciekawe, certyfikatów nie mają Zamek Królewski na Wawelu, czy stołeczne Łazienki Królewskie, bo nikt ich nie zgłosił.

W promocję turystyki zaangażował się Program 1 Polskiego radia, który prowadzi głosowanie na "Turystyczną listę przebojów PL". Do końca stycznia 2020 roku słuchacze i internauci mogą zgłaszać najciekawsze turystycznie miejsca w całym kraju. Owocem akcji będzie lista 100 najwspanialszych atrakcji turystycznych w Polsce. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń.


Turystyczna Lista Przebojów PL Turystyczna Lista Przebojów PL    Foto: Łukasz Haponiuk/PR


Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i  Roman Czejarek 

Goście: Robert Andrzejczyk (prezes Polskiej Organizacji Turystycznej), Jacek Janowski (dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT)

Data emisji: 3.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ag


Czytaj także

Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:01
Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, ale nazwa Otwock istniała już przynajmniej od XV wieku. Otwock ma historię krótką, ale przejął miejscowości o wiekowych tradycjach. Tak jak przejął starą nazwę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli radiowa Jedynka w Górze Kalwarii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:00
Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biegun zimna? "Jedyne takie miejsce" prosto z Suwałk

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:23
Tu urodzili się Maria Konopnicka, Andrzej Wajda i Aleksandra Piłsudska. Także tu znajdziemy ślady nieistniejącego ludu Jaćwingów, krajobraz morenowy z pięknymi jeziorami Hańcza, Szelment i Szurpiły, odnajdziemy styk pogranicza polsko-litewskiego w pobliskich Sejnach i Puńsku.
rozwiń zwiń