Świeża woda zdrowia doda. Ale gdzie taką wodę znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:43
Jedni biegają z pojemnikami do źródełka, inni pukają się w czoło i piją wodę z kranu. Jeszcze inni kranówkę filtrują. W Programie 1 Polskiego Radia sprawdzamy, która metoda jest najlepsza, aby pić zdrową wodę.
Audio
  • Skąd czerpać zdrową wodę (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Okazuje się, że za złą wodę w mieszkaniach nie zawsze odpowiada firma wodociągowa. Joanna Narożniak z Mazowieckiego Inspektoratu Sanitarnego zwraca uwagę, że zazwyczaj przedsiębiorstwa wodociągowe dbają o jakość wody. - Inną sprawą jest stan instalacji, którą ta woda płynie do mieszkań - wyjaśnia. Zwykły mieszkaniec tylko organoleptycznie może sprawdzić, czy smak, zapach lub barwa wody mu odpowiadają, albo nie. Ale w ten sposób nie zbada się wody pod kątem jej własności fizyko-chemicznych lub mikrobiologicznych. Stąd mieszkańcy często telefonują i pytają się, czy wodę z wodociągu trzeba filtrować.

Popularna kranówka, poza tym, że jest badana, to jeszcze jest zabezpieczana antybakteryjnie. Jeśli takich środków jest dodanych zbyt wiele, to zapach wody nie jest atrakcyjny. Jeśli ktoś zdecyduje się na filtrowanie wody, to ma na rynku duży wybór filtrów. Najpopularniejsze są filtry węglowe. - Ich wadą jest to, że stosunkowo często trzeba je wymieniać - mówi Wojciech Szczepanek z firmy handlującej filtrami. Najskuteczniejsze, ale też najdroższe, bo kosztujące kilka tysięcy złotych są stacje uzdatniania. Ekspert zwraca uwagę, że w tych filtrach praktycznie nie ma kosztów utrzymania, tylko trzeba je serwisować. Radzi też, żeby badać i filtrować zwłaszcza wodę studzienną, bo zazwyczaj przekroczone są w niej normy zawartości żelaza i manganu, nawet jeśli taka woda wydaje się krystalicznie czysta.

Czy to w budynkach, czy ze studni wodę należy co jakiś czas badać w laboratorium.

Posłuchaj dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka i  Roman Czejarek 

Goście: Joanna Narożniak (rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego), Wojciech Szczepanek (firma handlująca filtrami do wody)

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 3.01.2020 r. 

Godzina emisji: 10.47

ag

Czytaj także

Woda. Czy może jej zabraknąć?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:25
10 lat temu organizatorzy proklamowanego przez ONZ Światowego Roku Planety Ziemia postawili 10 pytań o Ziemię i przedstawili najważniejsze problemy, które stoją przed mieszkańcami naszej planety. Pierwsze z pytań i najważniejsze z nich brzmiało: woda - czy może jej zabraknąć? Jakie są zasoby wody w Polsce? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morsowanie może być sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:44
Trzykrotny mistrz świata w zimowym pływaniu na czas, utytułowany ratownik wodny. Jego misją przede wszystkim jest dbanie o bezpieczeństwo i życie dzieci. Gościem "Czasu Pogody" był Lech Bednarek, który od 60 lat uprawia "morsowanie". 
rozwiń zwiń