Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. "Największy ogród różany na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:36
W tym roku już po raz siódmy można oglądać wystawę Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Jedną z tegorocznych niespodzianek jest zupełnie nowa część wystawy - Ogród Różany.
Audio
  • Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie (Cztery pory roku/Jedynka)
Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród ŚwiatłaFoto: KKW/Jedynka

Królewski Ogród Światła to wystawa plenerowa, czasowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty.

Gości odwiedzających wilanowski park po zmroku do pałacu prowadzi 75-metrowy świetlisty tunel. Na dziedzińcu wita ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Po nim można spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie. Stąd też jest najlepszy widok na Muzyczny Ogród Marzeń, w którym odbywają się pokazy świetlno-muzyczne.

W tym roku idziemy na rekord

Jedną z tegorocznych niespodzianek jest zupełnie nowa część wystawy - Ogród Różany. - Jest to projekt nowatorski. Róż jest prawie sześć tysięcy. To w tej chwili największy na świecie ogród różany - podkreślił Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży Muzeum Pałacu Króla Jan III w Wilanowie.

Ekspert wyjaśnił, że projekt to efekt rozmyślań nad tym, co zrobić, by przyciągnąć do Wilanowa turystów w sezonie zimowym. Królewski Ogród Światła cieszy się bardzo dużą popularnością. Rokrocznie odwiedza nas 300-400 tys. osób. W tym roku idziemy na rekord - wskazał. - Dzięki instalacji cześć osób w ogóle dowiaduje się o naszym istnieniu. Jeśli nawet co setna osoba wróci później zwiedzić sam pałac, to jest to niezwykła satysfakcja - powiedział Mazur.

Wystawę Królewski Ogród Światła możemy oglądać do 23 lutego (istnieje prawdopodobieństwo, że termin zostanie przedłużony), codziennie od godz. 16 do 21 (ostatnie wejście o godz. 20). Z uwagi na to, że w weekendy wystawa wzbogacona jest o pokazy mappingu jeśli chcemy być pewni, że wystarczy dla nas biletów lepiej wykupmy je wcześniej - online. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk