Polskie nazwy geograficzne na świecie. Gdzie występują?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 10:50
Jak się okazuje Polska ma całkiem spory wkład, jeżeli chodzi o nazewnictwo geograficzne odnoszące się do różnych obszarów świata. Wiele z nazw pochodzi od odkrywców - nazwisk wybitnych Polaków. Gdzie występują? Ile ich jest? Jakie są najpopularniejsze nazwy polskie poza granicami kraju? 
Audio
  • Polskie nazwy geograficzne na świecie. Gdzie występują? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Carillet/Shutterstock.com

Warszawa w stanie Indiana 

Nazewnictwo na świecie, kształtujące się od kilkuset lat aż po czasy nam współczesne, jest częścią polskiej kultury. "Warsaw" to miasto znajdujące się w Stanach Zjednoczonych nad rzeką Tippecaone, które stanowi ośrodek administracyjny hrabstwa Kościuszko. - Warszawa w stanie Indiana, która mimo, że ma tylko dwanaście tysięcy mieszkańców, to ma trzy lotniska i jest uważana za za światowe centrum przemysłu ortopedycznego - podkreślił Artur Urbański, podróżnik. 

Adampol założony przez księcia Czartoryskiego 

Prawie 178 lat mija od utworzenia Adampola - polskiej miejscowości w Turcji. Adampol został założony przez księcia Adama Czartoryskiego, lecz  jest znany także pod inną nazwą. - Polacy ją znają jako Adampol, natomiast nazywa się Polonezköy i ta miejscowość zamieszkiwana była przez imigrantów po Powstaniu Listopadowym. Do tej pory ta wioska ma polski charakter, chociaż on już trochę się zaciera - wyjaśnił podróżnik. 

Gość audycji dodał, że w Turcji polskich nazw geograficznych nie ma tak dużo. Natomiast są takie miejsca na ziemi, które się roją od polskich nazw. - Tutaj bryluje Spitsbergen. W 1934 roku udała się tam polska wyprawa badawcza, która była drugą wyprawą badawczą na tym terenie. Mnóstwo rzeczy było nie nazwanych i oni wszystkie góry, które były nie nazwane: przełęcze i lodowce mają polskie nazwy. Więc można się zdziwić, że są tam  m.in. "Góry Piłsudskiego"czy "Ostra brama". 

źródło: Jatoja/Youtube

Który kontynent jest liderem w nadawaniu polskich nazw?

Niekwestionowanym liderem w nazewnictwie jest Ameryka Północna. Na Syberii jest również bardzo dużo polskich miast i one pochodzą od nazwisk wielu odkrywców. - Na Syberii jest bardzo dużo nazw geograficznych nazwanych nazwiskiem Jana Czeskiego. To był człowiek, który wydał około stu różnych książek dotyczących botaniki, geografii i geomorfologii Syberii. Tam są góry, rzeki, doliny, stanowiska archeologiczne. Jego nazwiskiem nazwane są również różne skamieniałości - mówił Artur Urbański.

Kim był człowiek, który miał własne państwo w Afryce? Czym zasłużył się Ernest Malinowski? Ile jest "polskobrzmiących" nazw?

***

Tytuł audycji: "A to Polska właśnie" w cyklu "Cztery pory roku" 

Prowadzą:  Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Gość: Artur Urbański (podróżnik, organizator wypraw m.in do Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Afryki)

Data emisji: 10.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9.18

ans 

Czytaj także

"Polska naj", czyli w podróży palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:54
Gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce? Które miejsca w naszym kraju są wysunięte najdalej? Czy Piątek znajdziemy w pobliżu Soboty? Sława Bieńczycka zaprasza do podróży po Polsce palcem po mapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce, jego historia i ludzie - przepis na sukces w turystyce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 12:20
Samo, nawet najatrakcyjniejsze miejsce nie zapewni sukcesu i nie przyciągnie gości. Musi z nim być związana jakaś historia i ludzie, którzy ją z pasją opowiedzą.Takie miejsca wyróżnia Polska Organizacja Turystyczna, a Program 1 Polskiego Radia zorganizował konkurs na "Turystyczną listę przebojów PL".
rozwiń zwiń