E-recepta. Ekspert: nie musimy mieć konta pacjenta ani telefonu komórkowego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:33
- System jest tak wymyślony, że i osoby cyfrowo zaawansowane, i osoby, które nie mają telefonu komórkowego receptę zrealizują - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia Agnieszka Kister.
Audio
  • E-recepta - najczęstsze pytania i odpowiedzi (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Papierowe będą wydawane jedynie w określonych przypadkach. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że korzyści z tego rozwiązania dla pacjenta to nie tylko wygoda (e-recepty nie można zniszczyć ani zgubić) i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. 

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-receptę można też wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła - wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty.

Resort zdrowia podkreśla, że e-recepta to także korzyści dla szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Dzięki systemowi wiadomo, kiedy, co, kto i komu przepisał, a także czy wykupił. Informatyzacja to - jak wskazuje MZ - również możliwość lepszego zarządzania w oparciu o kompleksowe dane i pełniejszego analizowania np. kwestii refundacji czy braków określonych leków.

. 
Ministerstwo Zdrowia

Gościem audycji "Cztery pory roku" była dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia Agnieszka Kister, która odpowiadała na pytania Słuchaczy.

Agnieszka Kister zaznaczyła, że jeśli z jakiegoś powodu - czy to na naszą prośbę, czy dlatego że lekarz tak zrobił - dostaniemy receptę "tradycyjną" dalej będziemy mogli ją zrealizować w aptece. - Nie o to chodzi, żeby pacjenci mieli problem z tym, by wykupić leki - stwierdziła, jednocześnie podkreślając, że recepty tradycyjne nie powinny być już wystawiane.

Gość radiowej Jedynki wskazała, że pacjenci, którzy potrzebują mieć "namacalną" receptę mogą poprosić lekarza o wydruk. - Wówczas mamy równolegle - e-receptę i wydruk e-recepty. Pacjent dostaje do ręki kawałek papieru, który jest nawet lepszy niż ta dotychczasowa recepta - wszystko jest czytelne, mamy informacje związane z dawkowaniem, które do tej pory dostawało się na odrębnym papierze. Tego wydruku nie trzeba zostawiać w aptece, można go zabrać do domu i mieć pod ręką wszystkie informacje - wytłumaczyła ekspert.

Nie musimy mieć telefonu komórkowego

Elektroniczna recepta opiera się na kodzie wysyłanym sms-em na numer telefonu pacjenta. Co w przypadku, gdy pacjent telefonu nie posiada? - System jest tak wymyślony, że i osoby cyfrowo zaawansowane, i osoby, które nie mają telefonu komórkowego receptę zrealizują - powiedziała dyrektor. - Takie osoby mogą zrealizować receptę na podstawie wydruku e-recepty, o którym mówiliśmy przed chwilą. Nie trzeba żadnego kodu dodatkowego podawać, farmaceuta sobie poradzi - wyjaśniła. Jest też inne wyjście - kod może nam zapisać lekarz na kartce.

Nie trzeba mieć konta pacjenta

Czy trzeba sobie założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), by otrzymać e-receptę? - Absolutnie nie. Wtej chwili codziennie wystawia się ok. 2 mln e-recept a aktywnych IKP póki co w ogóle jest niewiele ponad milion - odpowiedziała Kister. Jednocześnie zachęciła do jego założenia (jest dostępne pod adresem https://pacjent.gov.pl). Dzięki IKP pacjent zyskuje dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept.


. 

 Ministerstwo Zdrowia

Każdy lek możemy wykupić w innej aptece

Jeden ze Słuchaczy zapytał, co ma zrobić ponieważ nie chce w aptece, przy innych klientach, podawać na głos swojego numeru PESEL. - Farmaceuta musi się dowiedzieć, jaki jest nasz PESEL, natomiast nie musimy go podawać na głos, możemy to zrobić w dowolnej formie - możemy pokazać dowód lub napisać nasz PESEL na kartce papieru - powiedziała dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. PESEL wystarczy, nie trzeba podawać swojego imienia i nazwiska.

Elektroniczna recepta daje więcej możliwości. Nie trzeba wszystkich leków wykupować w jednej aptece. - Zasada jest taka, że na jednej e-recepcie jest jeden lek. Jeśli lekarz nam przepisuje trzy leki, to de facto wystawia nam trzy e-recepty, mimo iż kod jest jeden. Każdą z nich możemy zrealizować w innej aptece. Przy papierowej recepcie takiej możliwości nie było - przypomniała Kister

Ile ważna jest e-recepta?


Standardowo recepta jest ważna, tak, jak było to dotychczas, 30 dni. Jeśli mamy chorobę przewlekłą, lekarz może dokonać specjalnej adnotacji i przedłużyć ważność recepty do roku. Wówczas możemy wykupować leki partiami, na przykład co miesiąc.


. 
Ministerstwo Zdrowia

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Kister (dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Czytaj także

Przez 4 dni obowiązywania e-recept wystawiono ich 6 mln

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:30
Od środy, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich ok. 6 mln – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń