Jakie historie kryje w sobie słynny Dzwon Zygmunt?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 12:40
Słychać go nawet w promieniu 20 kilometrów, a do jego rozkołysania potrzeba kilkunastu dzwonników. Niesłychane, że słynny Dzwon Zygmunt mieszczący się w Katedrze na Wawelu ma już 500 lat. 
Audio
  • Dzwon Zygmunt ma już 500 lat! (Cztery pory roku/Jedynka)
Jan Matejko Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie
Jan Matejko "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w roku 1521 w Krakowie"Foto: Wikimedia/Wolna domena

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon, potocznie nazywany "Dzwonem Zygmunta". Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany jego imieniem - Od 500 lat Dzwon Zygmunt towarzyszy naszej historii i jest tym powszechnie znanym - mówi Andrzej Bochniak, starszy dzwonnik katedry na Wawelu.

Zlecenie dla ludwisarza z Norymbergii  

Pierwsze prace nad produkcją Dzwonu Zygmunta rozpoczęły się w 1520 roku. Krakowianie jego dźwięk po raz pierwszy usłyszeli rok później, podczas uroczystości św. Małgorzaty. Andrzej Bochniak zaznacza, że wykonanie dzwonu trwało 8-10 miesięcy, a jego wykonaniem zajął się norymberski ludwisarz Hans Beham. - Wykonywał on działa, ponieważ Zygmunt Stary prowadził wiele wojen. Odlewanie dział było podobne do odlewania dzwonów, więc Beham przyjął królewskie zlecenie - informował gość audycji. 

Ilu dzwonników potrzebnych do rozkołysania? 

Waga samego klosza Dzwonu Zygmunta wg. wcześniej ustalonych obliczeń wynosi 9 ton 650 kg. Biorąc pod uwagę jeszcze serce, jażmo dębowe, okucia, liny waga może sięgać nawet 12 ton. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk potrzeba dwunastu dzwonników. Andrzej Bochniak w rozmowie ze Sławą Bieńczycką zdradza, kto może zostać dzwonnikiem. - Potencjalnego kandydata zatwierdza proboszcz Katedry na Wawelu, ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Zwyczajowo dzwonnikami stają się członkowie rodzin, nasi synowie, chrześniacy. Musimy mieć zaufanie do człowieka, dlatego tak się dzieje - dopowiada. 

"Zygmunt" bije tylko od wielkiego dzwonu 

"Zygmunta" można usłyszeć zarówno w święta kościelne, jak i państwowe, m.in.  Święto Trzech Króli, Nowy Rok, podczas Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Donośny dźwięk dzwonu rozlega się także m.in. 3 Maja czy w Święto Niepodległości. - Na ten rok przewidziano, że Dzwon Zygmunta zabije 25 razy, ale prawdopodobnie będzie ich o dwa więcej. (...) 18 maja przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II i myślę, że ksiądz zarządzi, żeby Dzwon ponownie wybrzmiał - informował Andrzej Bochniak. 

W audycji mowa była również o Dzwonie Jana Pawła II oraz o najmłodszym dzwonie mariackim pn. "Józef z Nazaretu". Pracownię ludwisarską w Przemyślu odwiedziła Magdalena Zbylut.  

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiały reporterskie: Magdalena Zbylut 

Data emisji: 31.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9.17

ans

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono obrazy wywiezione z zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:03
W 1944 roku ostatni właściciel Łańcuta Alfred Potocki specjalnym pociągiem wywiózł z Polski ponad 700 skrzyń, w których znalazły się najcenniejsze dzieła sztuki gromadzone przez lata w zamku w Łańcucie. W ten sposób chciał ochronić je przed wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. W stolicy Peru odnaleziono kolekcję 20 obrazów z Łańcuta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skarby epoki Piastów". Mała wielka wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:26
- Ta wystawa nie jest wielka, natomiast ona jest wyjątkowa i wielka pod względem obiektów, które udało się tu zgromadzić. Są to obiekty ze skarbców kościelnych i zbiorów muzealnych. Dzięki temu została stworzona przestrzeń, której nie zawaham się określić mianem rekonstrukcji skarbca korony Piastów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń