Studniówka kiedyś i dziś. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:42
Studniówka to dla współczesnych maturzystów zazwyczaj pierwszy w życiu bal. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Kiedyś bal wyprawiany był w szkolnych salach gimnastycznych, które dziś coraz częściej ustępują eleganckim restauracjom czy hotelom. 
Audio
  • Dr Tomasz Marcysiak o studniówkach kiedyś i dziś (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa z Bożeną Krzyżanowską - dyrektor Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach oraz Krzysztofem Szyszko - choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa ze Zbigniewem Stabelskim - dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, gdzie studniówka odbywa się w sali balowej tamtejszego Pałacu Książęcego (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Pavel L Photo and Video

Także jedzenia nie przygotowują już uczniowie razem z nauczycielami i rodzicami. Raczej zamawiany jest catering, a uczniowie przychodzą "na gotowe". 

- Wiele się zmieniło. Zaczynając od kreacji, bo dzięki internetowi mamy dużo więcej możliwości na znalezienie wymarzonej sukni, ale stroje są jednocześnie zdecydowanie bardziej odważne, bardziej sylwestrowe i niekoniecznie kojarzone z taką okazją jaką jest studniówka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia socjolog kultury z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy dr Tomasz Marcysiak. 

Studniówkowe przesądy

Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę, że dawniej także dekoracje i program artystyczny przygotowali uczniowie. - Dzisiaj się to zleca. Bywa, że nawet jakiś znany kabaret zabawia publiczność swoimi występami - mówi dr Tomasz Marcysiak. 

Zdaje się, że nie zmieniły się jedynie studniówkowe przesądy, takie jak czerwona bielizna pod kreacją, zakaz ścinania i podcinania włosów po studniówce a przed maturą, czy czerwona nitka zawiązana na lewym nadgarstku przez życzliwą nam osobę, która gwarantować na powodzenie na egzaminie maturalnym.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: dr Tomasz Marcysiak (socjolog kultury z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

kh

Czytaj także

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje. Dlaczego tańczymy poloneza?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:11
Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
rozwiń zwiń