Nie sypią - źle, sypią - też źle. Solić czy nie solić podczas takiej zimy jak teraz?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 16:33
Zima ma w nosie kalendarz i choć przysłowie głosi, że "idzie luty, podkuj buty" (żeby się nie ślizgać na lodzie), to za oknem wiosna w pełni, rośliny puszczają młode pędy, a coraz więcej ptaszków czule do siebie ćwierka. Co młodszym dzieciom zaś trudno wytłumaczyć, co to jest kulig. Tej zimy w Warszawie śnieg padał jeden dzień. Mimo to pługosolarki na stołecznych ulicach nie są rzadkim widokiem, zwłaszcza nocą.
Audio
  • Po co solić ulice, kiedy nie ma mrozu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Pługosolarka
PługosolarkaFoto: JerzyGorecki/pixabay

Zwolennicy spiskowej teorii dziejów są przekonani, że przedsiębiorstwa oczyszczania muszą wyrobić plan wyjazdów i normę zużycia soli. Ale nic bardziej błędnego.

Choć zakrawa to na farsę, że śniegu i lodu nie ma, a pługosolarki sypią solą, to wbrew pozorom ma to sens. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o 1500 kilometrów ulic, po których jeżdżą autobusy. Jeżeli temperatura spadnie do 3 stopni i poniżej powstaje się niebezpieczeństwo gołoledzi, zwłaszcza jeżeli wcześniej padał deszcz. Temperatura przy jezdni jest niższa, niż na termometrze w klatce meteorologicznej dwa metry nad ziemią.

- 24 godziny na dobę analizujemy zarówno prognozy pogody z różnych źródeł, jak i dane ze stacji meteorologicznych, które są rozmieszczone w 18 miejscach w stolicy - wyjaśnia Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczenia Miasta. Są również kontrolerzy w terenie sprawdzający stan dróg, jak też wykonanie zlecenia. Urzędniczka zapewnia, że wykonawcy mają płacone tylko za konkretne zadanie, więc nie muszą sypać solą kiedy chcą, aby wypełnić normę.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Goście: Magdalena Niedziałek (Zarząd Oczyszczenia Miasta), Julia Bojanowska (przedsiębiorstwo oczyszczania)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 9.20

ag


Czytaj także

Przygotowujemy obuwie na przyjście zimy. Jak zabezpieczyć buty przed solą?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:59
Pierwsze obfite opady śniegu już za nami. Tylko o tej porze roku możemy spacerować po białym puchu i słuchać jak trzeszczy pod stopami. Taka przyjemność ma jednak swoje minusy, ponieważ często po zimowych spacerach na naszych butach pozostają białe plamy z soli używanej do odśnieżania chodników. Jak zabezpieczyć obuwie, by nie wchłaniało plam?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze zimowe aktywności dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:00
Podobno gdzieś w górach jest prawdziwa zima, a skoro jest... to można ogłosić Światowy Dzień Śniegu! Właśnie z tej okazji w Zakopanem odbędą się rozgrywki, biegi i zjazdy, z których relacje pojawią się na naszej antenie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak zimy w Polsce. Zerwane linie energetyczne i trudne warunki na drogach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:00
- W województwie pomorskim opady śniegu spowodowały zerwanie linii energetycznych. Bez dostaw prądu pozostaje około 18,4 tys. odbiorców - poinformował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. GDDKiA ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w całym kraju. W Warszawie na ulice wyjechało 170 posypywarek. 
rozwiń zwiń