Latem plaga komarów? Uważaj przede wszystkim na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:33
Od lat mówimy, że jeśli zima jest lekka, to latem należy spodziewać się plagi komarów. Ale czy rzeczywiście nasze obawy są zasadne? Okazuje się, że niekoniecznie. Tego lata bardziej kłopotliwe mogą być kleszcze.
Audio
  • Kleszcze czy komary? Które owady będą większe plagą? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Liczebność komarów w najbliższych wiosennych i letnich miesiącach nie zależy od tego, jaką mamy zimę. Ważniejsze są opady. Mamy ponoć suszę zimową i grozi nam susza wiosenna, gdyż nie mamy opadów śniegu. Wiosną nie będzie zastoin wodnych, nie będzie długotrwałych kałuż, a larwy komarów rozwijają się tylko w wodzie stojącej - ocenia prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW.

Zdaniem eksperta Jedynki w maju i czerwcu nie wystąpi plaga komarów, natomiast jeśli chodzi o lipiec i sierpień, należy obserwować, czy we wcześniejszych miesiącach pojawią się opady deszczu.

Uważaj na kleszcze

Okazuje się, że większym zagrożeniem są kleszcze, które w tej chwili cały czas są aktywne. - Nie było niskich temperatur. Wystarczy, żeby było 5 stopni Celsjusza na plusie i one dalej są aktywne - twierdzi Maciej Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Maciej Pawłowski przyznaje, że mróz utrzymujący się przez dłuższy czas, powoduje ograniczenie populacji kleszczów.

- One faktycznie wymierają, ale inna kwestia jest taka, że głodny kleszcz potrafi 2 lata bytować, jeżeli ma odpowiednie warunki. Wówczas dalej jest potencjalnym zagrożeniem. Ale trzeba też pamiętać, że nie każdy kleszcz oznacza chorobę. Tych kleszczy jest dużo, ale tylko około 30 proc. z nich przenosi boreliozę - dodaje.

Jak zadbać o ochronę?

Aby nie obawiać się spotkania z kleszczem, należy zadbać o odpowiednią odzież. Szczególnie ważne podczas spacerów w lesie są buty za kostkę i długie spodnie.

- Unikamy miejsc, gdzie są wysokie zarośla i trawy. Do lasu jak najbardziej warto chodzić i nie można bać się drzew, ale chodzimy ścieżkami (…). Kleszcze spotykamy również w parkach, miastach, mogą też przebywać w szczelinach. Możemy także złapać kleszcza w domu, np. gdy pies przyniesie go na sobie - mówi dr Mariusz Rozbiecki, lekarz medycyny ratunkowej.

Warto też pomyśleć o specjalnych preparatach, którymi opryskujemy skórę czy odzież. Zawierają one substancje odstraszające owady.

Czy opryski chemiczne przeciwko komarom są skuteczne? Dlaczego leśnicy nie stosują ich w lasach? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek i Joanna Racewicz

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 06.02.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Cukier już nie krzepi? Uważaj, co jesz i pijesz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:15
Coraz więcej produktów spożywczych, mimo że nawet tego nie podejrzewamy, zawiera w swoim składzie cukier. Parówki czy jogurty to tylko niektóre z nich. - Smak przygotowany jest tak, żebyśmy to kupowali - potwierdza Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia. A co na to Melchior Wańkowicz, który twierdził, że "cukier krzepi"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąsiad z bloku nie segreguje śmieci? Też zapłacisz karę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:36
Kamery w śmietnikach oraz osoby sprawdzające zawartość worków to tylko niektóre z pomysłów spółdzielni i wspólnot na radzenie sobie z nowym systemem zbiórki odpadów komunalnych. Od niedawna wystarczy tylko jedna osoba, która nie segreguje śmieci, żeby zastosować odpowiedzialność zbiorową i nałożyć wysokie kary na wszystkich mieszkańców bloku.
rozwiń zwiń