X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Limanowa, czyli miasto zakochanych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:20
14 lutego to wyjątkowy dzień dla mieszkańców Limanowej. Obchodzą bowiem nie tylko walentynki, ale również święto patrona ich miasta. - Wśród mieszkańców pamięć św. Walentego jest dość żywa. Zarówno wśród osób starszego pokolenia, jak i młodych - potwierdza Magdalena Urbaniec, dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.
Audio
  • Św. Walenty i Limanowa (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Rynek w Limanowej i Bazylika Matki Boskiej Bolesnej. Patronem pierwszego kościoła był św. Walenty
Rynek w Limanowej i Bazylika Matki Boskiej Bolesnej. Patronem pierwszego kościoła był św. WalentyFoto: Jerzy Ochoński / PAP

Św. Walenty był rzymskim kapłanem, który został ścięty 14 lutego 269 roku za panowania cesarza Klaudiusza II. Znany był z tego, że udzielał potajemnych ślubów rzymskim legionistom, mimo że cesarz wprowadził prawo, w którym zakazywał ślubów legionistom. Powód? Względy dyscyplinarne.

- Za to został skazany na więzienie. Zakochał się w córce strażnika więziennego, którą ponoć uzdrowił. Ona była niewidoma. Z tego względu w Limanowej i całej Polsce św. Walenty patronuje zakochanym, epileptykom, obłąkanym i niewidomym - opowiada historyk Arkadiusz Urbaniec.

Patron Limanowej

Św. Walenty był patronem kościoła w Limanowej do 1769 roku. Wówczas kościół spłonął wraz całym miastem. Po odbudowie kościół był już pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Niemniej św. Walenty nadal czczony jest jako jeden z patronów.

- Co roku w Limanowej obchodzona jest uroczysta msza św. Z racji święta patrona wystawiane są relikwie, gdzie wierni mogą oddawać hołd temu świętemu. W mieście przygotowywane są również walentynkowe niespodzianki, m.in. konkursy z nagrodami dla zakochanych, akcja "Gorące serca" wiążąca się z wypuszczeniem w niebo lampionów w kształcie serc. Organizowane są walentynkowe koncerty czy projekcje filmowe dla zakochany - mówi kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Limanowa Jolanta Szyler.

Z czym kojarzy św. Walenty młodzieży z Limanowej, a z czym osobom starszym? Jakie zabytki związane z patronem miasta można spotkać w Limanowej? Czym dla mieszkańców Limanowej jest miłość?

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Reporter: Monika Chrobak

Goście: Magdalena Urbaniec (dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej), Arkadiusz Urbaniec (historyk), Jolanta Szyler (kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Limanowa), Anna Kulpa (historyk sztuki)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak