E-papierosy równie szkodliwe jak papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 16:58
Coraz więcej młodzieży sięga po papierosy i e-papierosy. W przypadku tych pierwszych nie ma żadnych wątpliwości, co do ich szkodliwości. A jak jest w przypadku e-papierosów? - Bardzo wiele substancji, które znajdują się w tradycyjnych papierosach, znajduje się także w tych elektronicznych - wyjaśnia dr Krzysztof Przewoźniak, socjolog zdrowia i medycyny.
Audio
  • E-papierosy są szkodliwe? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandr Yu/Shutterstock.com

Żeby rzucić palenie, trzeba mieć silną wolę, motywację i po prostu chcieć. Zdarza się, że niektórzy rezygnują z palenia tradycyjnych papierosów na rzecz e-papierosów. Okazuje się jednak, że elektroniczne papierosy są niemal równie szkodliwe, co tradycyjne. Obecnie mamy w Polsce najwięcej użytkowników e-papierosów spośród krajów całej Europy. Problem ten dotyka także młode osoby.

- Zarówno badania prowadzone na młodzieży zagranicą, chociażby w USA, jak i te w Polsce, pokazały, że młodzież coraz częściej sięga po papierosy tradycyjne i e-papierosy. Nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali papierosy elektroniczne - mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Najpierw e-papieros, później papieros

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny przyznaje, że wydawało się, iż e-papierosy będą pewnego rodzaju antidotum dla palaczy, ale okazało się, że są one również szkodliwe dla naszego zdrowia.

- Syntetyczna nikotyna, końcówka wapowania jest także bardzo niebezpieczna, ponieważ do organizmu dostaje się bardzo wysoka temperatura z elementami podgrzewanymi (…). Jest to wszystko strasznie niebezpieczne i wiemy już w tej chwili, że jest to papieros inicjujący. Młodzież sięga po e-papierosa, a później sięga po zwykłego papierosa - dodaje.

Zgony w USA. Przez narkotyki

- Duża część społeczeństwa cały czas uważa, że e-papierosy są nawet bardziej szkodliwe od papierosów konwencjonalnych. Co zresztą jest kompletną nieprawdą - twierdzi Przemysław Bobiński, redaktor naczelny Vapour Poland.

Jak zauważa, w USA zarejestrowano ponad 51 przypadków nawet śmierci spowodowanych używaniem nielegalnych substancji w inhalatorach, które są e-papierosami, ale jednocześnie nie są związane z używaniem legalnych substancji nikotynowych.

- W USA większość tych przypadków była związana również z kwestiami dodawania substancji psychoaktywnych, np. THC, do kartridży, które można samodzielnie napełniać - dodaje Aleksandra Lusawa, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Palenie to choroba

- 80 proc. osób palących chce zaprzestać palenia tytoniu, tylko tego nie umie. Nie ze względu na to, że nie ma w sobie silnej woli, a dlatego, że nie traktuje tego poważnie. Jest to choroba i skrótowo mówiąc uzależnienie narkotyczne. Takich narkomanów nikotynowych w Polsce jest około 2 mln - mówi dr Krzysztof Przewoźniak.

Jak dodaje dr Krzysztof Przewoźniak, w liquidzie do e-papierosów znajduje się około 20 mililitrów nikotyny. Przeliczając to na papierosy tradycyjne, jeżeli palacz zużyje liquid, to jest to porównywalne z wypaleniem całej paczki papierosów.

Jak często dochodzi do przypadków niewydolności oddechowej związanej z wapowaniem? Jakie substancje znajdują się w e-papierosach? Jak rzucić palenie?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Materiał reporterski: Patryk Bedliński 

Goście: dr Krzysztof Przewoźniak (socjolog zdrowia i medycyny), Anna Ostrowska (rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej), Jarosław Pinkas (główny inspektor sanitarny), Przemysław Bobiński (redaktor naczelny Vapour Poland), Aleksandra Lusawa (dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 10.00-12.00

DS

Czytaj także

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czym jest samowola budowlana?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 12:15
Temat samowoli budowlanej powrócił w związku z tragicznymi wydarzeniami sprzed tygodnia. Wówczas silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęły trzy osoby - matka i dwie córki. Właściciel wypożyczalni nart usłyszał zarzut popełnienia samowoli budowlanej. W sprawie toczy się śledztwo. Kiedy mówimy o samowoli budowlanej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozdrowienia na pocztówce. Jak prawidłowo je napisać?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 10:50
- W zależności do kogo adresowana będzie pocztówka czy list, będą używane zupełnie inne zwroty grzecznościowe i formy adresatywne, czyli formy jakimi zwracamy się do kogoś - mówi w "Czterech porach roku" dr Irena Kamińska - Radomska, ekspert ds. etykiety. 
rozwiń zwiń