Przed komisję wojskową lewą marsz. To obowiązek młodych mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 14:01
Choć pobór do wojska zniesiono 9 lat temu, to nie oznacza, że mężczyźni nie mają pewnych obowiązków wobec armii. Należy do nich stawiennictwo na komisji wojskowej.
Audio
  • Dlaczego trzeba stawić się przed Wojskowa Komisją Kwalifikacyjną (Cztery pory roku/Jedynka)
Wojsko Polskie podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości
Wojsko Polskie podczas obchodów Narodowego Święta NiepodległościFoto: shutterstock.com / Emeryk III

Taki obowiązek mają też osoby, które powinny stawić się, ale przez pięć lat tego nie zrobiły. Każdy z nich powinien dostać imienne wezwanie od władz samorządowych gminy lub miasta. Z jakichś powodów papier może jednak nie dotrzeć do zainteresowanego, więc trzeba śledzić obwieszczenia.

Co zabrać idąc na Komisję Wojskową?
Idąc na komisję lekarską trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości, zdjęcie, a jeśli ktoś ma kłopoty ze zdrowiem również dokumentację medyczną. Jeżeli ktoś będzie permanentnie uchylał się od stawiennictwa, to w skrajnym przypadku może być nawet doprowadzony przez policję. - Rzadko się to zdarza, bo dzisiaj świadomość młodych ludzi związana ze stawiennictwem jest dużo wyższa niż kiedyś - mówi płk Korneliusz Łaniewski.

Czy kategorie wojskową można zmienić?
Najważniejszym obowiązkiem Komisji Kwalifikacji Wojskowej jest orzeczenie stanu zdrowia osoby, która stanie do kwalifikacji. Przy okazji takiej osobie jest zakładana ewidencja na potrzeby sił zbrojnych. Cały proces kończy się wydaniem książeczki wojskowej.
Płk Łaniewski zwraca uwagę, że można starać się o zmianę kategorii wojskowej i to zarówno na gorszą, jak i na lepszą. - Są korekty, choćby ze względu na stan wzroku - wyjaśnia.

Kobiety w wojsku
Na komisję mogą być wezwane również kobiety. - Są określone grupy kobiet, które są w obszarze zainteresowania sił zbrojnych - mówi pułkownik. To medycyna, informatyka, kierunki psychologiczne. Ale to nie koniec, bo każda kobieta w wieku do 24 lat może stawić się na komisję, jako ochotniczka.

Stawiennictwo na komisji nie oznacza oczywiście, że poborowi z miejsca pójdą "w kamasze". Bo czasy się zmieniły i osoba, która przejdzie przez komisję "z automatu" (nomen omen) jest przenoszona do rezerwy. Oczywiście, jeśli ktoś chce służyć w armii, to powinien przed komisją wyrazić taką wolę.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Roman Czejarek

Gość: Płk Korneliusz Łaniewski (Sztab Generalny Wojska Polskiego)

Materiał reporterski: Maciej Walecki

Data emisji: 20.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.13

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaki jest obecnie stan polskiej armii?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:18
Z udziałem prezydenta Andrzej Dudy odbyła się doroczna odprawa kierownicza kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. To była okazja do oceny stanu polskich sił zbrojnych, a także uhonorowania 20 lat polskiej obecności w NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłomino, czyli dawna baza Armii Radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 12:57
Przez wiele lat tego miejsca po prostu nie było na mapie. Były tylko plotki. O podziemnych tunelach, ukrytych głowicach jądrowych i tajnym radzieckim garnizonie w "Jedyne takie miejsce". Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Kłomino w gminie Borne Sulinowo. Przygotowali również specjalny film.
rozwiń zwiń