Idealne pączki? - to takie na smalcu i z lukrem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 13:50
Tłusty czwartek w polskiej tradycji to święto pączków i faworków. W tym dniu dozwolone jest jedzenie słodkości w nadmiernych ilościach, co zapewnia pomyślność, dobrobyt i dobre zdrowie. Jaki powinien być idealny pączek? Co jest jego kwintesencją? Czy cukiernie robią pączki na zapas? 
Audio
  • Agnieszka Ciecierska z wizytą w rodzinie cukierników (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Tomasz Jakubiak o idealnych pączkach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Pączki to jedne z najcudowniejszych dań w kuchni, bo jest to połączenie pączka, który jest niesamowitą słodkością, deserem i jednocześnie ze zwierzęcym tłuszczem, którym jest smalec. Zawsze powtarzam, że najlepsze desery powstają na tłuszczu zwierzęcym - mówi Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarny. 

Czekolada, wiśnia, budyń? - Jakie nadzienie do pączka? 

Gość audycji zaznacza, że jest tradycjonalistą i według niego pączek powinien mieć nadzienie różane, ewentualnie nadzienie z marmolady malinowej. - Pączek musi być mocno wyrazisty, żeby był dobry, budyń przykładowo jest za mdły - wyjaśnia. -Pączek powinien być oblany ciepłym lukrem, który przykleja się do palców i to jest jego kwintesencja - dodaje. 

Jak przechować pączka, żeby był świeży?  

Nie ma możliwości, żeby pączek na następny dzień był już nieświeży, kiedy jest robiony na prawdziwym drożdżowym cieście - podkreśla Tomasz Jakubiak. Radzi, aby trzymać je w pojemnikach, do których nie dostanie się wilgoć. - Może to być papierowa torebka czy zwykły chlebak - dodaje.

- Polecam, aby samemu robić pączki, bo to jest niesamowita zabawa, a zrobić pączki nie jest trudno - zachęcał gość audycji. 

Czy cukiernie robią pączki na zapas? 

***

W audycji również była mowa o tym jak smażenie pączków stało się historią rodzinną. Wizytę rodzinie cukierników złożyła Agnieszka Ciecierska. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Na antenie słuchacze Programu I Polskiego Radia mogli podzielić się swoimi przepisami na pączki oraz inne tłustoczwartkowe wypieki. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Marzena Kawa i Roman Czejarek 

Materiał reporterski: Agnieszka Ciecierska 

Gość: Tomasz Jakubiak (kucharz, dziennikarz kulinarny) 

Data emisji: 20.02.2020 r. 

Godzina emisji: 10.16, 11.14 

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wyślij pączka do Afryki". Akcja charytatywna w tłusty czwartek

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:29
Pod hasłem "Podaruj dzieciom zdrowie" ruszyła właśnie ósma edycja akcji charytatywnej "Wyślij pączka do Afryki". Brat Jerzy Steliga z Fundacji Kapucyni i Misje zachęca, żeby odmówić sobie zjedzenia jednego czy dwóch pączków i przesłać wirtualnego pączka do głodujących w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłusty czwartek. Tysiące ton pączków czekają na pożarcie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:06
W tłusty czwartek Polacy zjedzą nawet 100 milionów pączków - wynika z wyliczeń BNP Paribas. Bank dodaje także, że do przygotowania ciasta zostanie zużyte łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłusty czwartek. Pączek nie zawsze wyglądał tak, jak teraz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 09:00
Popularne łakocie to nieodłączny element końca karnawału. W tym kontekście na swoich obrazach umieszczali je nawet wielcy artyści. Historia uczy, że pączek, ciastko, po które ustawiają się w tłusty czwartek kolejki w cukierniach, niejedno ma imię.
rozwiń zwiń