Lotnictwo to nie tylko piloci. Ile osób jest odpowiedzialnych za obsługę samolotu?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 12:27
Reporter Maciej Walecki udał się do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie po modernizacji tamtejszego lotniska powróciły samoloty F-16. 
Audio
  • F-16 w Łasku. Kto odpowiada za przygotowanie samolotów? (Cztery pory roku/Jedynka)
Myśliwiec F-16
Myśliwiec F-16Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images

W Łasku w sierpniu ubiegłego roku myśliwce F-16 powróciły do zmodernizowanej 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego (jednej dwóch polskich baz).  Modernizacja drogi startowej polegała na wykonaniu nowej nawierzchni z betonu cementowego na długości 2500 m (inwestycja polska) oraz wydłużenie o 500 m (inwestycja amerykańska) wraz z wykonaniem nowoczesnego systemu odwodnienia. Ponadto zostały wykonane prace dodatkowe: modernizacja sytemu służącego do awaryjnego hamowania samolotów BAK-14 oraz zainstalowano system ice-alert do ostrzegania przed oblodzeniem. 

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Youtube 

Obsługa techniczna samolotu 

Maszyna, aby mogła wzbić się w powietrze potrzebny jest do tego sztab ludzi. - Za przygotowania samolotów do lotów, ich obsługę i za przygotowanie sprzętu oraz uzbrojenia odpowiada grupa obsługi technicznej. Pododdział, który składa się z pięciu eskadr jest to w sumie kilkaset osób – informował ppłk Dariusz Krak, dowódca grupy obsługi technicznej, szef techniki lotniczej. 

Kiedy myśliwce F-16 trafiły do polskiego uzbrojenia wtedy zastąpiły dotychczasowy sprzęt produkcji radzieckiej - Zmieniając tryb obsługiwanego samolotu za każdym razem należy przyjąć do realizacji sposób narzucony przez producenta tego samolotu, jeśli chodzi o obsługę. Ta samą trudnością było przejście z dokumentacji rosyjskojęzycznej lub polskiej. Tutaj musieliśmy korzystać z dokumentacji anglojęzycznej i to było spore wyzwanie, żeby czytać i rozumieć język techniczny dokumentacji samolotu F-16 - podkreślił ppłk Krak. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 25.02.2020 r. 

Godzina emisji: 10.15

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef Komisji Obrony Narodowej: zakup F-35 to zmiana jakościowa polskiego uzbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
- Możliwości tego samolotu są niezwykłe. Jest to jedyny w tej chwili produkowany na świecie samolot tzw. piątej generacji. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewykrywalny w powietrzu, a po drugie posiada zaawansowane systemy rozpoznania, komunikowania się, tzw. interoperacyjność - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Michał Jach z PiS, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON o F-35: wojsko polskie zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:30
- Przykłady historyczne budują morale dzisiejszych żołnierzy polskiego wojska. I przypominają, że bezpieczeństwo jest wielką wartością, bo tylko bezpieczna Polska może się rozwijać - mówił w Polskim Radiu 24 minister Mariusz Błaszczak. Szef MON w audycji "Cafe Armia" ocenił zmiany dokonujące się w polskiej armii.
rozwiń zwiń