Jak zabezpieczyć niepełnosprawne dziecko na wypadek śmierci rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 13:00
- Apeluję do rodziców, aby nie bali się ubezwłasnowolnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prawnik Maria Czerwińska-Litwin z Fundacji "Dzielna Matka".
Audio
  • Jak zabezpieczyć niepełnosprawne dziecko na wypadek śmierci rodziców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Supawadee56/shutterstock.com

Ubezwłasnowolnienie to - całkowite lub częściowe - pozbawienie osoby zdolności do czynności prawnych. Ubezwłasnowolnienie następuje w formie orzeczenia sądowego, a jego celem jest troska o interesy osoby ubezwłasnowolnianej. 

- Osoba ubezwłasnowolniona jest bezpieczna - zaznaczyła Maria Czerwińska-Litwin. Nie może przez własne działanie m.in. stać się stroną umowy pożyczki.

Podstawowe zadanie: dbanie o podopiecznego

Dla zabezpieczenia praw osób ubezwłasnowolnionych częściowo ustanawia się opiekuna. Osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie opiekuje się kurator.

- Opiekunem prawnym najczęściej zostają osoby spokrewnione z dzieckiem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas opiekunem może zostać osoba niespokrewniona, którą rodzice dziecka darzą zaufaniem - wyjaśniła prawniczka

Jak podkreśliła gość radiowej Jedynki, podstawowym, wynikającym z kodeksów, obowiązkiem opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej jest szeroko rozumiana dbałość o sprawy osoby ubezwłasnowolnionej. 

***

Fundacja "Dzielna Matka" powstała po to, aby motywować matki dzieci z niepełnosprawnością do działania na ich rzecz i w trosce o całą rodzinę.

Jej celem jest wyrównywanie szans i poprawa jakości życia podopiecznych, a także wspieranie w obszarach takich jak: hipoterapia, rehabilitacja, leczenie, reprezentowanie interesów dzieci i matek, egzekwowanie praw oraz budowanie świadomości społecznej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Goście: Maria Czerwińska-Litwin (prawnik, Fundacja "Dzielna Matka") i Vanessa Nachabe-Grzybowska (założycielka Fundacji "Dzielna Matka")

Data emisji: 9.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko z ADHD - diagnoza, zaświadczenie, zadania szkoły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 13:08
ADHD jest zaburzeniem, z którego nie można się wyleczyć. Jak zrozumieć dziecko z ADHD? Jakie powinny mu zostać zapewnione warunki w szkole?
rozwiń zwiń