Zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem. Komu przysługuje?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:17
Jak formalnie załatwić sprawę zasiłku opiekuńczego? Czy kwarantanna spowodowana podejrzeniem koronawirusem jest obowiązkowa? Kogo najpierw należy poinformować o złym samopoczuciu? W "Czterech Porach Roku" porozmawialiśmy o prawach i obowiązkach pracodawców i pracowników podczas epidemii koronawirusa.
Audio
  • Koronawirus oraz prawa i obowiązki pracowników i pracodawców (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Estrada Anton

Niedawno została przyjęta ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wprowadziła ona dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który można pobierać przez 14 dni na czas opieki nad dzieckiem do lat 8. A co z dziećmi, które mają 9 lub 10 lat i także pozostają pod opieką rodziców?

- Na pewno nie będą mogli skorzystać z rozwiązania, które przewiduje ustawa dotycząca zwalczania koronawirusa, ale nie są pozostawieni sami, ponieważ mają prawo do innego zasiłku. Zasiłek opiekuńczy istniał jeszcze przed wejściem w życie tej nowej ustawy i dotyczy on sytuacji, w której jesteśmy zobowiązani opiekować się dziećmi do lat 14 – tłumaczy Łukasz Kuczkowski, radca prawny z Kancelarii Raczkowski.

Jak dodaje mecenas, rodzice otrzymają wówczas zasiłek opiekuńczy w wyniku innej podstawy, a nie z powodu zwalczania koronawirusa.

- Na stronie ZUS-u znajdziemy oświadczenie, które musimy przedłożyć swojemu pracodawcy i to de facto na ten moment powinno zamykać sprawę. Oświadczenie należy wydrukować, podpisać i przekazać pracodawcy. Tylko tyle i aż tyle – słyszymy.

Nie masz etatu, masz umowę cywilnoprawną. I co wtedy?

W opinii Łukasza Kuczkowskiego osoby, które nie mają etatu, tylko umowę zlecenie czy kontrakt, także mają prawo do zasiłku, jeżeli podlegają ubezpieczeniu. Jednocześnie nasz ekspert podkreśla, że jeżeli mamy objawy świadczące o zakażeniu lub czujemy się źle, to powinniśmy jak najszybciej sprawdzić stan zdrowia.

- Jest uruchomiona infolinia, która pozwala na ocenę tego stanu zdrowia. Infolinia została uruchomiona też po to, żeby ograniczyć kontakty w przychodniach pomiędzy osobami, które tam pracują i które przychodzą z innych powodów niż koronawirus oraz osobami, które mogą być zakażone. Jeżeli lekarz obsługujący infolinię stwierdzi, że ryzyko istnieje, na pewno zostaniemy objęcie opieką Sanepidu – mówi Łukasz Kuczkowski.

Kwarantanna obowiązkowa

Nasz gość zauważą, że nie można odmówić decyzji o kwarantannie, tylko należy jej przestrzegać.

– Nie mogę pójść do pracy, ponieważ naruszyłbym warunki tej decyzji. Ona stwierdza wyraźnie, że jestem zobowiązany przebywać w określonym miejscu – tłumaczy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Roman CzejarekJoanna Racewicz

Gość: Łukasz Kuczkowski (radca prawny z Kancelarii Raczkowski)

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 9.00-11.00

DS

Czytaj także

Poseł PiS o koronawirusie w Polsce: rząd wyciąga wnioski z błędów popełnionych przez inne państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 19:40
Poseł PiS Jarosław Krajewski i Dariusz Joński, poseł KO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o zagrożeniach związanych z epidemią koronawirusa. Przedstawiciel opozycji mówił o konieczności wsparcia przedsiębiorców. - Chcemy wyciągnąć wnioski z błędów, które zostały popełnione w innych państwach - zapewniał z kolei polityk reprezentujący stronę rządową.
rozwiń zwiń