Zasiłek opiekuńczy. Można go odmówić pracownikowi?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
W związku z narastającą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce wielu rodziców i opiekunów zmuszonych jest pozostać w domu. Rząd przygotował specustawę, w której wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni dla dziecka do 8 roku życia. Komu przysługuje i czy pracodawca może go odmówić pracownikowi? 
Audio
  • Koronawirus. Co musisz wiedzieć? - odc. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Pracodawca jest zobowiązany te uprawnienie uszanować. Jeżeli mamy informację o zamknięciu szkoły, przedszkola czy żłobka i ta osoba ma konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem do lat 8 i nie może tej opieki zapewnić żadna osoba bliska to pracodawca nie ma możliwości zablokowania korzystania z tego zasiłku i nie może uznać nieobecności w pracy za nieusprawiedliwioną - tłumaczył Łukasz Kuczkowski, radca prawny. 

Pracownik wykonujący konkretne zadania 

Pracownik może usłyszeć od swojego pracodawcy, że tylko on jest oddelegowany do określonych zadań, których nie może wykonać żaden inny pracownik. Łukasz Kuczkowski w rozmowie z Małgorzatą Głogowską wyjaśnił, że ryzyko gospodarcze prowadzenia działalności gospodarczej ponosi wyłącznie pracodawca. - Nie może on przerzucać na pracownika odpowiedzialności za to, że ten jedyny pracownik jest niezastąpiony - zaznaczył radca prawny. - Pracownik może odpowiedzieć pracodawcy, że to jest jego prawo i nie może mu zakazać skorzystania z uprawnienia - dodał. 

***

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat 8, nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Wymagane jest za to złożenie oświadczenia u swojego pracodawcy. Wzór dokumentu znajduje się na stronie interentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS uruchomił również dodatkową linię telefoniczną, która będzie udzielała interesantom nezbędnych informacji. 

Więcej informacji na stronie urzędu

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 16.03.2020 r.

Godzina emisji: 10.22

ans 


Czytaj także

30 sekund, które może zadecydować o zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 15:23
Mycie rąk, obok kwarantanny i izolacji, kiedy ktoś jest chory, jest najlepszym sposobem nie tylko na koronawirusa, ale na wszystkie drobnoustroje, na grypę, na wszystkie infekcje bakteryjne. A na porządne umycie rąk trzeba nie więcej niż pół minuty. Takie szybkie "chlup, chlup" nie wystarczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołane zajęcia w szkołach. Rodzicu, sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek opiekuńczy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:50
Zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych zostały zawieszone od czwartku 12 marca do 25 marca. Decyzja dotyczy także uczelni wyższych i uczelni artystycznych. W ciągu dwóch najbliższych dni (12 i 13 marca), nauczyciele będą w gotowości w przedszkolach i szkołach podstawowych, aby opiekować się dziećmi. Za opiekę nad dziećmi w domu, z powodu zamknięcia placówek oświaty, przysługuje zasiłek opiekuńczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Ważne informacje dla kobiet w ciąży i ich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:49
- Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdyby kobieta w ciąży zakaziła się wirusem, to rokowanie jest dobre, pozytywne. Udaje się uratować i matkę, i dziecko. Natomiast zła wiadomość jest taka, że ta ciąża skończy się zapewne przed czasem. Musimy więc być przygotowani na przyjęcie wcześniaka. Na opiekę nad wcześniakiem i na intensywną opiekę nad matką z zapaleniem płuc - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski.
rozwiń zwiń