Gimnastyka mózgu rozwija intelekt. Warto ćwiczyć!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:28
Gimnastykę mózgu można uprawiać zawsze, nawet jadąc samochodem czy autobusem do pracy. Dla naszego mózgu można zrobić coś na kształt siłowni umysłowej, czyli trzeba czytać, rozwiązywać krzyżówki, gry logiczne, liczyć, kojarzyć pewne rzeczy. - Wydaje się, że są to rzeczy trochę bezproduktywne, ale w rzeczywistości utrzymują mózg na pełnych obrotach, co jest szczególnie ważne dla osób wchodzących w jesień życia - radzi Tomasz Rożek, popularyzator nauki.
Audio
  • Mózg - najbardziej tajemniczy organ w ludzkim ciele (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: johnhain/pixabay

Mózg, czyli najbardziej tajemniczy organ ludzki. Współczesna nauka dysponuje fantastycznymi metodami obrazowania pracy mózgu. Nadal jednak mózg jest najbardziej tajemniczym organem człowieka. Mózg w 90 proc. składa się z wody. Ma konsystencję galarety. To on jest źródłem emocji i myśli.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Mózg lepszy niż komputer
Mózg to organ, który fascynuje naukowców. Podobno składa się na niego 100 miliardów komórek nerwowych. To jest mniej więcej tyle, ile galaktyk we Wszechświecie. Jest do końca niezbadany przez naukowców, co ich trochę frustruje. - Bo im więcej wiemy o mózgu, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo skomplikowana jest to struktura - mówi naukowiec. Porównując mózg z komputerem trzeba przyznać, że mózg jest o wiele bardziej elastyczny i gorszy tylko w jednej dziedzinie - nie wykonuje tak szybko obliczeń. W mózgu, w odróżnieniu od maszyny liczącej, jedna jego partia może przejąć zadania innej, na przykład uszkodzonej. W komputerze jest to niemożliwe.

Mózg utrwala nawyki, nałogi też
Każdy rodzi się jako potencjalny geniusz, bo pracuje cały jego mózg, który zresztą bardzo szybko się uczy. Jednak z czasem mózg ogranicza swą aktywność do tylko niektórych obszarów. - Mózg, który się szybko uczy zużywa masę energii, więc na dłuższą metę organizm nie jest w stanie utrzymać takiego mózgu, bo musiałby tej energii pochłaniać bardzo dużo - mówi Tomasz Rożek. Dlatego w pewnym wieku mózg zaczyna się przebudowywać i utrwalać te rzeczy, do których się przyzwyczaił.

Na przykład, jeśli młodzi ludzie wpadną w jakiś nałóg, w starszym wieku niezwykle trudno im ten nałóg rzucić. - Bo w momencie przybudowy mózgu ta ścieżka, która dawała im przyjemność np. z wypalonego papierosa została utrwalona - wyjaśnia. Naukowiec obala też mity, że wykorzystujemy zaledwie 15-20 procent mózgu, albo że mózg nie pracuje w nocy. - Mózg jest wykorzystany w całości przez cały czas, ale nocą robi trochę inne rzeczy niż w dzień - podkreśla. Dlatego tak ważne jest, aby się wyspać, szczególnie u osób, które się uczą i potrzebują mózgu na pełnych obrotach w ciągu dnia.

Dziś (18.03) obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Tomasz Rożek (fizyk, dziennikarz naukowy, autor kanału "Fizyka. To lubię")

Data emisji: 18.03.2020

Godzina emisji: 9.22

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzki mózg - niepowtarzalne centrum dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:14
Pracuje 24 godziny na dobę i kontroluje każdą naszą myśl, ruch, emocję. - Nasz mózg jest pracoholikiem, bardzo lubi się uczyć nowych rzeczy - podkreśla Katarzyna Potęga z Centrum Nauki Kopernik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:50
Jaki wpływ na inteligencję percepcyjną ma większa podatność na złudzenia i iluzje? Jakie są ich przyczyny? Czy dzięki treningom poznawczym można odrzucać złudzenia wzrokowe? Porozmawialiśmy o tym w "Eurece" z prof. Hanną Bednarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:10
Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 
rozwiń zwiń