"Zostań w domu" i... zwiedzaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:33
Muzea, filharmonie, opery i teatry prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez internet.
Audio
  • #Zostań w domu i... zwiedzaj! Część 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • #Zostań w domu i... zwiedzaj! Część 2 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • #Zostań w domu i... zwiedzaj! Część 3 (Cztery pory roku/Jedynka)
Swoje podwoje na wirtualnych zwiedzających otworzyły nie tylko polskie, ale także zagraniczne muzea
Swoje podwoje na wirtualnych zwiedzających otworzyły nie tylko polskie, ale także zagraniczne muzeaFoto: Shutterstock/Silverfox999

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów. Warto także śledzić profile muzeów w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane są informacje o najnowszych ofertach.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jedną z placówek, która włączyła się do akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w tym roku zostanie otwarte. Trwają prace wykończeniowe oraz związane z konstruowaniem wystawy stałej. Otwarcie muzeum planowane jest na sierpień. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Otwarcie ma nastąpić w okolicy 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która odwróciła losy wojny polsko-bolszewickiej i dała w niej zwycięstwo polskim żołnierzom dowodzonym przez Józefa Piłsudskiego.

- Dopracowujemy szczegóły dotyczące otwarcia. Mam nadzieję, że do sierpnia sytuacja się uspokoi i wszyscy będziemy się widzieć na miejscu. Mam nadzieję, że sprostamy wyzwaniu, bo wiemy jak ważny dla Polaków jest Józef Piłsudski mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Agata Grochowicka z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

W akcji "#zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie…" bierze udział także m.in. Muzeum Zamkowe w Pszczynie. To obiekt, który znalazł się na naszej Turystycznej Liście Przebojów.pl.

- Od 2001 roku funkcjonuje na naszej stronie internetowej wirtualne zwiedzanie, które jest licznie odwiedzane. W związku z obecną sytuacją rozszerzamy nasze działania o wirtualne wycieczki - mówi w "Czterech porach roku"  dyrektor muzeum Maciej Kluss. 

Dobry czas na porządki w starych albumach

Do akcji #zostańwdomu nawiązaliśmy w audycji także w rozmowie z Mariuszem Olczakiem 0 zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych, który zachęcał do wykorzystania czasu wolnego, spędzanego obecnie w domu, do uporządkowania rodzinnych archiwów i sporządzania drzew genealogicznych naszych rodzin, w czym może pomóc strona internetowa tej instytucji.

- Staramy się edukować, mówić o tym, jakie jest znaczenie tych dokumentów, w jaki sposób je konserwować, zabezpieczać, gdzie je trzymać, co jest dla nich groźne - mówi Mariusz Olczak.

 

 

 Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także m.in.:

- o wirtualnym obserwowaniu przyrody za pośrednictwem kamer internetowych w rozmowie z Magdaleną Stępińską z Lasów Państwowych i Adamem Zbyrytem - ornitologiem z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- specjalne wydanie poradnika "Koronawirus – co musisz wiedzieć?", czyli wybrane z tygodnia najważniejsze pytania Słuchaczy i odpowiedzi Ekspertów 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka 

Goście: Agata Grochowicka (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), Maciej Kluss (Muzeum Zamkowe w Pszczynie), Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych), Mariusz Olczak (zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych), Magdalena Stępińska (Lasy Państwowe), Adam Zbyryt (ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków)

Data emisji: 21.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd wprowadził stan epidemii. Co to dla nas oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 01:00
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce rząd wprowadził w kraju stan epidemii. Odpowiednie rozporządzenie podpisali ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Co to dokładnie oznacza i w jaki sposób zmienia nasze codzienne życie w czasie pandemii?
rozwiń zwiń