Koronawirus - nie daj się oszustom i naciągaczom!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:18
Wiadomości udające komunikaty rządowe albo korespondencję z bankiem, usługi typu dezynfekcja mieszkania, cud herbatki i magiczne amulety - uważajmy, bo oszuści próbują wykorzystać sytuację, by się wzbogacić naszym kosztem.
Audio
  • Koronawirus - nie daj się oszustom i naciągaczom! (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/shutterstock.com

Zatrzymaj 1000 zł

Banki przestrzegają przed sms-ami, w których oszuści informują, że nasze pieniądze - jakoby zgodnie ze specustwą antykryzysową - zostaną przekazane do rezerw krajowych i aby zatrzymać sobie tysiąc złotych na nasze wydatki należy kliknąć w dołączony link. 

- To próba przejęcia kontroli nad naszym kontem bankowym - wytłumaczył Michał Tkaczuk z banku PKO BP. - Przesłany link kieruje do strony podstawionej przez przestępców. Ona wygląda podobnie, jak strona banku lub operatora płatności, ale uwaga - jeżeli wpiszemy nasz login i hasło w odpowiednie pola to one trafią do przestępców - podkreślił.

Opłać szczepionkę

Uważajmy także na sms-y i e-maile zawierające linki do stron podszywających się pod urzędy państwowe i służby. - Tego typu komunikaty są monitorowane przez organy ścigania i zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Wobec osób, które rozsyłają takie wiadomości będą podejmowane kroki prawne - poinformował Robert Kośla z Ministerstwa Cyfryzacji.

Oszuści podszywają się m.in. pod Ministerstwo Zdrowia. Rozsyłają wiadomości o treści: Zgodnie ze specustawą wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 zł. Opłać, aby uniknąć kolejek. - Nie ma szczepionek na koronawirusa, nie ma więc i masowych szczepień - przypomniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że MF nie rozsyła też sms-ów dotyczących paczek żywnościowych.

Jeśli już jesteśmy przy paczkach żywnościowych. Jeśli potrzebujemy, by ktoś pomógł nam zrobić zakupy poprośmy o pomoc rodzinę, zaufanego sąsiada lub odpowiednie służby - zdarza się bowiem, że nieuczciwe osoby obiecują, że zrobią nam zapasy, biorą pieniądze i znikają.

Herbatki, amulety i... oszuści w maseczkach 

- Przestępcy często wykorzystują sytuację - zauważył nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. - Wykorzystują obawę i niepewność związaną z epidemią. Ofiarą przestępstwa mogą się stać osoby, które chcą w tej trudnej sytuacji pomagać. Oszuści zrobią wszystko, by wyciągnąć od nas nawet złotówkę - dodał.

Funkcjonariusz poinformował, że w stołecznej komendzie w tej chwili prowadzona jest np. sprawa osoby, która prowadziła fałszywą zbiórkę pieniędzy na jeden ze szpitali zakaźnych.

Insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji wskazał, że przestępcy próbują się wzbogacić sprzedając nam artykuły spożywcze (herbatki, zioła), a także amulety i talizmany, które mają nas rzeko uodpornić na wirusy lub nawet wyleczyć (!).

Policja ostrzega też przed domokrążcami. Do naszego mieszkania mogą zapukać osoby - ubrane w kombinezony i maseczki - które będą się podawać za ekipy dezynfekcyjne, przedstawicieli Inspekcji Sanitarnej albo innych służb. - To są oszuści. Inspekcja Sanitarna takich czynności nie prowadzi - podkreślił Ciarka.

Policjanci apelują, by podobne przypadki zgłaszać dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? Bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 24.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Koronawirus. Jak długo wirus utrzymuje się na przedmiotach?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 11:01
Jak długo koronawirus utrzymuje się na nieożywionych przedmiotach typu kurtka, czapka, telefon - pyta Słuchaczka. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z głową robić zakupy spożywcze w czasach pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 13:00
Główna, podstawowa zasada jest taka, że do każdej wizyty w sklepie bardzo dobrze się przygotowujemy, spisujemy listę niezbędnych produktów, byśmy nie musieli robić zakupów zbyt często.
rozwiń zwiń