Kształcenie on-line. Tylko nauka czy sprawdziany również?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:35
- Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem, uwzględniający refleksje i opinie rodziców, powinien zaproponować taki tryb oceniania ucznia. Podpowiedzią może być zmiana na ocenianie kształtujące i dostosowanie wewnątrzszkolnego systemu oceniania do bieżącej sytuacji - mówiła w "Czterech porach roku" Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. 
Audio
  • Kształcenie na odległość w szkołach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: antoniodiaz/shutterstock.com

Kluczowa rola dyrektora szkoły 

Nauczanie on-line odbywa się już niemal we wszystkich szkołach w Polsce. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazały się dwa rozporządzenia ministra edukacji narodowej - nowelizacja rozporządzenia z 11 marca w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" oraz rozporządzenie - "w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

Pierwszy z dokumentów wydłuża do 10 kwietnia okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju i wprowadza od 25 marca obowiązek prowadzenia przez te placówki zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Drugie rozporządzenie określa sposób prowadzenia tego typu lekcji.

- Staraliśmy się przygotowywać jak najwięcej podpowiedzi, rekomendacji, tak aby dyrektorzy szkół i nauczyciele mogli sprawnie pracować z uczniem. Zdajemy sobie sprawę, że podpisane rozporządzenia nie rozwiązują wszystkich kwestii - podkreśliła Anna Ostrowska. - Po stronie dyrektora leży kwestia sprawdzenia jak uczeń funkcjonuje w domu, zadbania o nauczycieli, którzy muszą zmienić tryb swojej pracy - dodała. 

Gość audycji zaznaczyła, że szkoły są autonomicznymi jednostkami i dyrektor jako osoba koordynująca placówkę ma za zadanie przygotowanie trybu oceniania dla uczniów i pracy nauczycieli. - Tu zostawiliśmy pole do działania dla dyrektora szkoły - powiedziała rzecznik MEN. 

Nauka, a co ze sprawdzianami?

W nauczaniu w szkołach testy, egzaminy ustne bądź pisemne są  skuteczną formą sprawdzania wiedzy ucznia. Co w sytuacji kształcenia na odległość? Rzecznik MEN wyjaśniła, że dyrektorzy w porozumieniu z nauczycielami powinni zaproponować tryb, który oceni wiedzę, którą zdobył uczeń w czasie nauki on-line. - Jestem po kilku rozmowach z dyrektorami szkół i oni podkreślają, że to jest bardzo trudny czas, ale dosyć szybko i sprawnie przygotowują pewne rozwiązania - dodała Anna Ostrowska.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czajarek 

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEN) 

Data emisji: 24.03.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

IAR/ans

Czytaj także

Zdalne lekcje już ruszyły. MEN uruchomiło specjalny serwis dla nauczycieli i uczniów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 16:09
Od dziś działa serwis www.gov.pl/zdalnelekcje. Nauczyciele i uczniowie mogą w nim znaleźć materiały do nauki przez internet. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło, żeby nauczyciele w przerwie od zajęć w szkołach wykorzystali do nauki zasoby on-line.
rozwiń zwiń