Czy zwierzę może przenieść koronawirusa na sierści?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:00
Wiadomo już, że nie możemy zarazić się koronawirusem od naszego pupila. Ale czy może on przenieść wirusa na swojej sierści? 
Audio
  • Zwierzęta a koronawirus (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

- Oczywiście na powierzchni każdego przedmiotu, tak samo na sierści, możemy w sposób mechaniczny jakimiś wydzielinami przenieść wirusa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia  rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner.

- Jeśli osoba chora nakicha na klamkę, tam również będzie wirus. Jeśli osoba chora nakicha na psa, to ten pies również przez chwilę będzie miał w mechaniczny sposób przeniesionego wirusa, ale możliwość przetrwania na sierści jest bardzo ograniczona - zaznacza rzecznik KIL-W.

Czytaj więcej
korona pies PAP 1200.jpg
Kwarantanna a spacer z psem

Tylko z człowieka na człowieka

Witold Katner po raz kolejny przypomina także, że nie możey zarazić się koronawirusem od naszych zwierząt domowych.

- Nie ma możliwości zarażenia się od psów, kotów. Transmisja tej choroby następuje jedynie z ludzi na ludzi. Od naszych milusińskich się nie zarazimy - zaznacza.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.  

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Weterynarz: nie ma możliwości zarażenia się koronawirusem od psa i kota

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:44
Właściciele zwierząt mogą czuć się bezpiecznie. Koronawirus SARS-COV-2 wywołujący chorobę COVID 19 przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka przede wszystkim drogą kropelkową, czyli wtedy, kiedy ktoś chory kicha i kaszle.
rozwiń zwiń