Koronawirus w Polsce. Jak długo wirus utrzymuje się na banknotach?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:47
W obecnej sytuacji zaleca się płacenie kartą płatniczą. Niestety nie każdy - szczególnie senior - posiada konto w banku, a co za tym idzie kartę i niestety jest zmuszony płacić gotówką. Jak długo wirus utrzymuje się banknotach?
Audio
  • Czy płacenie gotówką jest bezpieczne? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrzej Rostek

- Jeżeli chodzi o pieniądze nie było żadnych badań. Sugerujemy się badaniami, które były prowadzone na pierwszej fali SARS-CoV, pierwszym wirusie, który dotyczył Azji w 2002-2003 roku- mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" w "Czterech porach roku" prof. Michał Bijak - kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniem Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj więcej
karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

- Według badań przeprowadzonych przez chińskie i koreańskie zespoły wynika, że podobnej klasy koronawirus jest w stanie przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach, w tym papierowych do 48h. Niektórzy sugerują, że na przykład na metalu może to być więcej, ale bezpieczne jest przyjęcie takiego limitu około 48 godzin - informuje ekspert w Programie 1 Polskiego Radia.

Profesor podkreśla także, że po kontakcie z gotówką należy bardzo dokładnie umyć ręce. - Wirus nie jest w stanie przeniknąć przez skórę. Najważniejsze, żeby nie dotykać nosa, ust i po skończeniu procedury mieć możliwość umycia rąk - zaznacza.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) 

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.  

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Jak sobie radzić w czasie kwarantanny? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:47
Przerwy w śledzeniu informacji o pandemii, podejmowanie przyjemnych aktywności, próby zachowania codziennej rutyny – to niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem z powodu COVID-19, które podają eksperci z amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie.
rozwiń zwiń