Lekcje online. Nauka w domu może być efektywna?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 14:04
Od 12 marca do 10 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Szkoły i przedszkola mają obowiązek nauczania na odległość, co nie jest łatwe zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Trzeba być elastycznym, bo nikt nas nie goni. Praca online jest o wiele bardziej wymagająca zarówno od dzieci jak i od nauczycieli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. - Uwaga, możliwość skupienia jest zdecydowanie krótsza. Nie ma zadań, które dzieci mogą wykonać w grupie i na chwile odsapnąć, posłuchać kogoś, kto ma inny pomysł na dane zadanie - dodaje. 


Czytaj więcej
shutterstock_szkoła dzieci 1200.jpg
Szkoły zamknięte do Wielkanocy. Jak ocenić ucznia na odległość?

Według ekspertki, dużo zależy od typu zadania i ważny jest pomysł na zajęcia. Czy warto zatem wprowadzać bloki polegające na tym, że jednego dnia na przykład tylko język polski a innego matematyka czy biologia? - Jeżeli te zajęcia mają jakiś wspólny temat, jeśli zajmujemy się zagadnieniem, obszarem, problemem to tak naprawdę wszystko jedno, czy jest to matematyka, fizyka czy chemia. Chodzi o to, żebyśmy budowali sobie jakiś system wiedzy, czy pojęć z jednej szufladki. To bardzo ułatwia proces uczenia - wyjaśnia.

- To, na czym mnie by bardzo zależało, to żeby pamiętać, że takim podstawowym zadaniem rozwojowym w okresie szkolnym jest nauczenie się uczenia. Może to być naprawdę świetną zabawą. Trzeba zadbać o to, żeby dzieci czuły, że nauka może być fajna - mówi dr Magdalena Śniegulska. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 10.45

kh

Czytaj także

Minister edukacji: nauczycielom pracującym zdalnie należy się pełne wynagrodzenie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 14:50
- Nauczycielom, którzy będą wykonywali pracę zdalnie, należy się pełne wynagrodzenie. Jeżeli będzie to tylko gotowość do pracy, będzie im się należało zasadnicze wynagrodzenie - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń