Wstrzymano rehabilitacje. Co zrobić w tej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:02
- Na czas pandemii odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W jaki sposób o swoje zdrowie mogą zadbać osoby, które mają rozpoczęte rehabilitacje i teraz w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa nie mogą ich kontynuować?
Audio
  • W jaki sposób korzystać z rehabilitacji podczas koronawirusa? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W ostatnim czasie na terenie naszego kraju pojawiają się kolejne ograniczenia spowodowane zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W miejscach, gdzie gromadzi się dużo ludzi, występuje większe ryzyko złapania wirusa. Stąd rząd podjął decyzję również o wstrzymaniu rehabilitacji. Jak stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, dotyczy to rehabilitacji, które nie są niezbędne dla naszego zdrowia. Te niezbędne, po ostrym stanie, zostają utrzymane.

- Chcemy żeby kontakt, również ze światem medycznym, który w końcu w tej chwili jest najbardziej narażony na zakażenia i jest na tym pierwszym froncie, był jak najmniejszy. Stąd teleporady w Narodowym Funduszu Zdrowia - stwierdził minister Łukasz Szumowski.

Rehabilitacje online i przez telefon?

Propozycją dla pacjentów, którzy wymagają fizjoterapii, ale ze względów bezpieczeństwa pozostają w domach, są telerehabilitacje i telefizjoterapie.

- Jest to szansa dla pacjentów, również leczących się nie tylko komercyjnie, ale na Narodowy Fundusz Zdrowia, żeby mogli skorzystać z takiej usługi. Obecnie są prowadzone rozmowy z ministerstwem i jesteśmy dobrej myśli, że taka usługa zostanie niebawem zaakceptowana, a pacjenci będą mieli możliwość porady od fizjoterapeuty - mówił w "Czterech Porach Roku" wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Tomasz Niewiadomski.

Tomasz Niewiadomski ma nadzieję, że pacjenci będą mogli także korzystać z ćwiczeń online bądź przez telefon, gdzie fizjoterapeuci będą mieli możliwość odpowiadania na wszystkie pytania pacjentów.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 1.04.2020

Godzina emisji: 10.20

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 12:09
- Karta płatnicza czy kredytowa jest zalaminowana, a więc dokonanie czynności higienicznych związanych z nią, czyli przetarcie jej powszechnie zużywanymi płynami do dezynfekcji rąk, których używamy teraz na co dzień, nie powinno zaszkodzić funkcjonowaniu karty - mówi dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jak długo wirus utrzymuje się na banknotach?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:47
W obecnej sytuacji zaleca się płacenie kartą płatniczą. Niestety nie każdy - szczególnie senior - posiada konto w banku, a co za tym idzie kartę i niestety jest zmuszony płacić gotówką. Jak długo wirus utrzymuje się banknotach?
rozwiń zwiń