Koronawirus w Polsce. Czy wietrzenie pościeli jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 13:01
Wietrzenie pościeli to nie tylko sposób na jej odświeżenie, ale również na pozbycie się roztoczy i innych mikroorganizmów, które się w niej namnażają. Czy w obliczu zagrożenia koronawirusem możemy bezpiecznie wietrzyć pościel w ogrodzie lub na balkonie? 
Audio
  • Czy można wietrzyć pościel? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Olga Nikiforova

Czytaj więcej
Koronawirus Polska 1200 PAP.jpg
Epidemia koronawirusa. Jak zachować spokój?

- Nie ma żadnych przeciwwskazań, poniewać wirus nie przenosi się samoistnie w powietrzu. Ktoś musiałby obok tej pościeli kichnąć albo kasłać, czyli mieć z nią bezpośredni kontakt - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" w "Czterech porach roku" prof. Michał Bijak - kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniem Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Strach przed nieznanym

Dr Mariusz Gójski z Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dodaje z kolei, że "nieco demonizujemy wirusa". - Zawsze boimy się czegoś, czego nie znamy, a już na pewno tego, co jest dużą tajemnicą i czego nie widzimy - wyjaśnia. - Wirus to nie jest taka cząstka materii, która biega, skacze i fruwa. Wietrzenie pościeli jest bardzo dobrym obyczajem i nie należy się tego obawiać - dodaje. 

- Wręcz wskazane jest, żeby wietrzyć nie tylko pościel, ale także pomieszczenia - mówi w radiowej Jedynce internista i kardiolog dr Piotr Gryglas.

Zdejmijmy poszewki

Rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego Joanna Narożniak przypomina, że wirus to organizm, który żyje na materiale biologicznym, alde utrzymuje się - od kilku godzin do kilkunastu dni - także na różnych powierzchniach.

- Dlatego zanim taką pościel wystawimy na balkon, czy do ogrodu, żeby ją wywietrzyć, zdejmijmy poszewki. Te bezwzględnie wrzucamy do pralki i pierzemy w temperaturze minimum 60 stopni, a jeżeli to jest możliwe - z uwagi na materiał - to nawet 90 stopni. Warto również po wypraniu i wysuszeniu poszewek porządnie je wyprasować - dodaje. 


PAP/Adam Ziemienowicz PAP/Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 3.04.2020

Godzina emisji: 10.20

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardiolog: szczepionka na koronawirusa to nawet kwestia lat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 21:23
- Niemożliwe jest w tej chwili określenie, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. Od momentu jej opracowania, do możliwości zastosowania zwykle mija dużo czasu. To są trudne badania, które muszą potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, szef Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego.  
rozwiń zwiń