Osoby objęte kwarantanną - pod groźbą kary finansowej - nie mogą opuszczać miejsca, w którym przebywają (domu lub ośrodka wskazanego przez służby). To samotne siedzenie w czterech ścianach bez możliwości wyjścia na zewnątrz najbardziej daje się we znaki.
Jak podkreślił w rozmowie z Małgorzatą Głogowską pan Kamil, który został objęty kwarantanną po powrocie z Malty, brak codziennego kontaktu fizycznego z innymi ludźmi to najtrudniejsza rzecz, z jaką trzeba się zmierzyć. - Po trzech, czterech dniach kwarantanny przychodzi taki moment zwątpienia. Pojawia się mnóstwo pytań. Czy sobie poradzę? - wskazał.
Wyjaśnił, że jemu bardzo pomogło to, że miał dostęp do internetu. - Człowiek może porozmawiać z ludźmi, którzy są w takiej samej sytuacji. Okazało się, że wszyscy mierzymy się z podobnymi problemami - wyjaśnił. Czas pomogły mu "zabić" także rozmowy z przyjaciółmi, książki i filmy. Zachęcił do korzystania z pomocy psychologów, którzy w związku z epidemią oferują bezpłatne konsultacje online. - Takie inicjatywy są bardzo potrzebne - zaznaczył.
To nie są wakacje
Psycholog Monika Dreger zwróciła uwagę, że nie da się porównać siedzenia w domu w ramach akcji #zostańwdomu z kwarantanną. Osoby, które nie zostały poddane izolacji wciąż mogą - zachowując środki ostrożności - wyjść z domu. Inaczej też myślą o zagrożeniu - osoby w kwarantannie zostały nią objęte ponieważ miały kontakt z osobą zakażoną lub podejrzewaną o zakażenie.
- Nie bagatelizujmy, nie mówmy, że to urlop, wakacje. Wspierajmy naszych bliskich, którzy zostali objęci kwarantanną. Pozwólmy im na to, by opowiedzieli nam o swoim lęku, o tym, czego doświadczają. Wykażmy cierpliwość - zasugerowała ekspert. - Opowiadajmy im o tym, co się u nas dzieje. Bądźmy ich łącznikiem z rzeczywistością. Osoby na kwarantannie potrzebują poczuć, że jest jakiś normalny świat poza ich czterema ścianami - dodała.
Nie mówmy izolowanej osobie, żeby przestała panikować, bo raczej nie zachoruje. - Powiedźmy takiej osobie, że rozumiemy, że się boi, że to nie jest komfortowa sytuacja. Podkreślmy, że mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze - wytłumaczyła Dreger. Gość radiowej Jedynki zaapelowała do osób poddanych kwarantannie, by starały się nie wyłączać procesu rozsądnego myślenia, by nie traktowały każdego kichnięcia jako potwierdzenia, że na pewno są chore.
.
Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.
Cykl podcastów Akademii NFZ
Od wtorku (31.03) codziennie emitowany jest nowy odcinek z cyklu "Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii" przygotowanego przez Akademię Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszej odsłonie Dorota Minta - psychoterapeuta z wieloletnim stażem, szefowa fundacji StomaLife, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów i chorób przewlekłych - wyjaśnia, co zrobić, by nie zawładnął nami lęk.
Tytuły kolejnych - ok. 10-minutowych - odcinków to m.in.: "Kontrola - jak jej nie stracić?" (2.04), "Konflikty w rodzinie - jak do nich nie dopuścić?" (3.04), "Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?" (5.04), "Techniki relaksacji - jak się zregenerować?" (6.04) i "Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych" (7.04). W sumie zaplanowano 10 podcastów (emisja do 9.04). Wszystkie będą dostępne na kanale YouTube – Akademia NFZ.
Profesjonalna pomoc psychologiczna
Jeśli uważamy, że potrzebujemy profesjonalnej pomocy psychologicznej, możemy się zgłosić do "Psychologów dla społeczeństwa" (www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl). Społeczność psychologów i psychoterapeutów oferuje bezpłatną pomoc - w formie wideorozmowy lub rozmowy telefonicznej - osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce.
Członkowie zespołu specjalistów - interwenci kryzysowi, psychologowie, psychoterapeuci i psychotraumatolodzy - skupiają się przede wszystkim na pomocy pracownikom służby zdrowia, ale wspierają również osoby objęte kwarantanną. Na rozmowę mogę liczyć także osoby, które w związku z wprowadzonymi ograniczeniami straciły z dnia na dzień źródło dochodu oraz takie, które są w kryzysie psychicznym i odmówiono im innej formy pomocy ze względu na pandemię.
Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.
Jeśli masz takie objawy, jak: katar, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębieniowe, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Jeśli masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym (lista szpitali zakaźnych). Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek!
Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Reporter: Małgorzata Głogowska
Gość: Monika Dreger (psycholog, Warszawska Grupa Psychologiczna)
Data emisji: 3.04.2020 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk