Koronawirus w Polsce. Co zrobić, gdy boli nas ząb?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:46
Wizyta u stomatologa może obecnie być dużo trudniejsza niż normalnie. Z powodu epidemii koronawirusa wiele gabinetów dentystycznych jest zamkniętych. Kiedy nasza wizyta jest rutynowa, warto rozważyć przełożenie jej na inny termin, ale co zrobić, kiedy boli nas ząb?
Audio
  • Co zrobić z bolącym zębem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock.com

- W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów oraz aby zapobiegać rozprzestrzanianiu się koronawirusa, placówki medyczne, w tym również gabinety stomatologiczne, pracują w innym, specjalnym trybie. Pomoc, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, otrzymają wszystkie osoby, które wymagają interwencji, w tym wypadku stomatologa - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk-Bularz. 

Czytaj więcej
telemedycyna2.jpg
Telemedycyna w czasach epidemii. Jak skorzystać z pomocy lekarza?

Gdzie po pomoc?

Rzecznik dodaje, że wykazy czynnych gabinetów stomatologicznych są dostępne na stronach oddziałów wojewódzkich lub pod numerem infolinii 800 190 590. Radzi także, aby przed wizytą u stomatologa zasięgnąć porady przez telefon.

- Zadzwońmy pod numer podany na stronie, wtedy mamy pewność, że tam uzyskamy pomoc. Podczas takiej rozmowy telefonicznej lekarz stomatolog oceni stan pacjenta i wyda zalecenia co do terapii. W przypadku jeśli uzna, że konieczna jest wizyta, pacjent jest umawiany na konkretną godzinę, dzięki czemu unika siedzenia w poczekalni - mówi Sylwia Wądrzyk-Bularz. 

Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak podkreśla, żeby w przypadku różnego rodzaju dolegliwości bólowych zgłaszać się do lekarza stomatologa, gdyż - jak zaznacza - istnieje obawa powikłań związanych z tym, że leczenie nie zostanie właściwie podjęte.

- Najważniejsze oprócz chęci lekarza stomatologa jest właściwe przygotowanie do leczenia., właściwe przygotowanie gabinetu stomatologicznego. Najczęściej działają placówki uniwersyteckie oraz przychodnie wojewódzkie, ale można znaleźć różnego rodzaju gabinety, które mają podpisane kontrakty z NFZ - mówi prof. Dominiak. 

Dentobusy

Także pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem w nagłych przypadkach np. bólu zęba otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną – zapewnia NFZ.

"Specjalnie dla osób z COVID-19 opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach, np. bólu zęba, będzie wykonywana w dentobusach. Mobilne gabinety dentystyczne mają stacjonować przy szpitalach jednoimiennych, ale w razie potrzeby będą mogły dojechać bezpośrednio do pacjentów" – wyjaśnił na swojej stronie fundusz.

Z kolei dla pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem pomoc doraźną zapewnią wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne. 

. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 10.21

Jedynka/PAP/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa w sklepach i firmach. Zobacz jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:21
Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce rząd wprowadza kolejne regulacje, również w życiu gospodarczym. Chodzi m.in. o zamknięcie niektórych punktów usługowych, hoteli oraz ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie - podkreślał szef rządu.
rozwiń zwiń