Wielkanoc w czasach epidemii. "Jest szansa odkryć coś więcej"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 13:00
Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż wszystkie. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Co możemy zrobić w zamian w naszych domach? 
Audio
  • Wielkanoc w czasach epidemii (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gpointstudio

- Wydaje mi się, że paradoksalnie otworzyła się przed światem chrześcijańskim i katolickim ogromna szansa, by pójść trochę głębiej niż to, co do tej pory mówił nam zwyczaj, czy nawet święta liturgia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Michał Olszewski. - Zobaczyć z jednej strony, czego nam zabrakło... i zauważyć, że nam tego brakuje - co jest pozytywne, ale pójść głębiej w to, co zwyczaj wyrażał. Mamy szansę dotknąć tej tajemnicy. Tego nam nikt nie zabierze, nawet koronawirus - dodaje.

Czytaj więcej
pixabay wielkanoc pisanki 1200.jpg
Wielkanoc w Programie 1 Polskiego Radia

- Jest szansa odkryć coś więcej. Pan Jezus przeszedł przez zamknięte drzwi. Nawet nie musiał ich otwierać, więc ta sytuacja też dla niego nie będzie przeszkodą, żeby się z nami spotkać - mówi ksiądz. 

Święcenie pokarmów 

Ksiądz Michał Olszewski mówi także, że można zebrać się rodzinnie przy stole, w sobotę albo w niedzielę przed śniadaniem, i dokonać święcenia pokarmów.

- Odmówić krótką modlitwę, których przykłady można znaleźć nawet w internecie. Wybrać osobę, która tę modlitwę poprowadzi, na przykład najstarszą osobę w rodzinie. Ta osoba może nawet uczynić, na mocy chrztu swojego świętego, symboliczny znak krzyża, jak ksiądz przy błogosławieństwie - wyjaśnia.

***

W audycji mówiliśmy także o akcji Muzeum Narodowego "Żywe obrazy" polegającej na odtwarzaniu w domach scen uwiecznionych na słynnych płótnach oraz o tym, jak wyglądają święta w internacie. 

W cyklu "A to Polska właśnie!" mówiliśmy o poskich klasztorach. Naszymi gośćmi byli podróżnicy i autorzy książek o Polsce Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus.

Nie zabrakło też poradnika "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" oraz życzeń od Słuchaczy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: ks. Michał Olszewski

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kh

Czytaj także

Śniadanie wielkanocne Caritas w innej formule

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:10
Caritas Polska od lat organizuje wielkanocne śniadanie dla potrzebujących. W tym roku - z uwagi na stan epidemii - nie ma możliwości, by zasiąść przy wspólnym stole, ale to nie oznacza, że osoby, które do tej pory uczestniczyły w spotkaniach zostaną bez pomocy.
rozwiń zwiń