Koronawirus. Jak wyjaśnić trzylatkowi, że nie wolno iść na plac zabaw?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:39
Dzieciom w wieku przedszkolnym najtrudniej wytłumaczyć to, co się dzieje w związku z epidemią. Jak z nimi rozmawiać?
Audio
  • Koronawirus. Jak wyjaśnić trzylatkowi, że nie wolno iść na plac zabaw? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Psycholog dziecięcy Agnieszka Robak przyznała, że wyjaśnienie maluchom, dlaczego nie chodzą do przedszkola, dlaczego nie można pójść na plac zabaw i dlaczego nie wolno się bawić z innymi dziećmi nie jest proste. - To nie zwalnia nas jednak z obowiązku wytłumaczenia im wszystkiego - podkreśliła gość Programu 1 Polskiego Radia.

koronawirus.jpg
Koronawirus. Broszurka dla dzieci i rodziców

- Musimy się uzbroić w cierpliwość. Młodsze dzieci potrzebują więcej czasu, żeby pewne rzeczy zrozumieć. Musimy się przestawić - co jest trudne dla dorosłych - na inny język. Na to, żeby to, co mówimy było na ich poziomie, a nie naszym. Żeby one były w stanie przetworzyć te informacje. Im młodsze dziecko tym większy konkret jest potrzebny, tym więcej rzeczy trzeba pokazywać swoim zachowaniem, tłumaczyć prostymi zdaniami, słowami - wyjaśniła. Ekspertka dodała, że możemy sobie pomóc korzystając z rożnych broszurek, które można znaleźć w internecie.

Psycholog zwróciła też uwagę, że my patrzymy na nasze dzieci z własnej perspektywy. Wydaje się nam, że dwu-, trzylatek tęskni za zabawami z rówieśnikami a prawda jest taka, że bardziej mu brakuje zjeżdżalni na placu zabaw niż tych maluchów, z którymi na tym placu się bawił. Problem braku kontaktu z kolegami pojawia się zwykle u starszych dzieci, pięcio-, sześcioletnich, ale one są już na tyle duże, że mogą - pod nadzorem rodziców - próbować się kontaktować z innymi przez komputer.

W audycji mówiliśmy także o tym, co zaproponować dzieciom w domu, by miały szansę się "wybrykać". - Ja bym zaproponowała taką aktywność najbardziej podstawową, naturalną dla człowieka, czyli tańczenie. Po prostu trzeba z dziećmi tańczyć. Włączyć muzykę, powygłupiać się - wytłumaczyła Robak. - Wszelkie formy baraszkowania są wskazane - dodała. By uniknąć sadzania malucha przed telewizorem, gdy chcemy zrobić obiad lub posprzątać, warto spróbować włączyć go w nasze codzienne obowiązki. Ważne jest także dzielenie się opieką nad dziećmi jeśli w domu jest kilka osób dorosłych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nudzi ci się w domu? Podejmij wezwanie, weź udział w akcji #CONTRA19

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:43
Obejrzałeś już wszystkie seriale? Przeczytałeś już wszystkie książki? Dotarłeś już do końca internetu? Nudzi ci się? Przyjmij challenge i zrób coś społecznego dla innych - zachęcają twórcy platformy Zwolnieni z Teorii.
rozwiń zwiń