Koronawirus a kupno odzieży. Czy sklepy zachowują specjalne środki ostrożności?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:25
Wielu z przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy odzieżowe przeniosło swoją działalność do internetu, jednak część butików i sklepów wolnostojących pozostają otwarte. Czy sklepy zachowują specjalne środki ostrożności? 
Audio
  • Koronawirus a kupno odzieży. Czy sklepy zachowują specjalne środki ostrożności? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Projektantka i właścicielka jednego z warszawskich butików zaznacza, że sprzedaż ubrań znacznie spadła z uwagi na to, że nie jest to towar pierwszej potrzeby. - Ludzie, którzy włączyli tryb oszczędnościowy mniej środków wydają na odzież, więc widzimy również spadek sprzedaży internetowej - wyjaśnia. - W tym momencie koncertujemy się na produkcji odzieży ochronnej dla różnych instytucji, firm - dodaje. 

Odzież używana a dezynfekcja

Odzież używana, która trafia do sklepów zza granicy, ze względu na charakter działalności zanim trafi na wieszaki zawsze musi być zdezynfekowana. - W związku z koronawirusem cała sprzedaż została przeniesiona do internetu, ale nasze środki ostrożności zawsze są takie same - podkreśla Anna Grygier z jednego z krakowskich secondhandów. - Nasza odzież przed koronawirusem była dezynfekowana, dlatego jest sterylna - dodaje. 

Wirus utrzymuje się na ubraniach? 

- Z jednej strony jeżeli materiał jest syntetyczny to wirus może na nim przebywać nawet do 6 dni - informuje Anna Dyla, rzecznik prasowy NIZP-PZH Anna Dela. - Z drugiej strony jeżeli nie mamy żadnych wydzielin z błon śluzowych na materiale to oczywiście nie ma możliwości, aby zarazić się wirusem tylko dlatego, że ktoś przymierzył ubranie - wyjaśnia. 

Anna Dela nie zaleca korzystania ze sklepów odzieżowych osobom, które mają jakąkolwiek infekcję w organizmie. - W takim przypadku nie korzystajmy ze sklepów i nie przymierzajmy ubrań. Zwróćmy uwagę na to, żeby zakrywać twarz maseczką i wtedy możemy zminimalizować narażenie na zakażenie wirusem - apeluje. 


W dalszej części audycji rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak mówiła o tym jak dbać o powierzchnie wspólne w mieszkaniach. 

Więcej informacji na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 20.04.2020 r.

Godzina emisji: 9.17

Czytaj także

Zamknięte gabinety stomatologiczne. Co zrobić, gdy boli nas ząb?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 11:38
W związku z epidemią wiele gabinetów dentystycznych zawiesiło lub znacząco ograniczyło świadczenie usług. Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na to pytanie poszukała dla Słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia reporterka Monika Gosławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Struktura zakażeń koronawirusem. GIS podał, gdzie jest największe zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 01:10
Ponad 30 procent zakażeń koronawirusem w naszym kraju stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni. Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy komary przenoszą koronawiursa SARS-CoV-2?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:06
Wielu naukowców na świecie bada roznoszenie patogenów przez różne owady. Czy koronawirusem można się zakazić przez ukąszenie komarów? - Jak do tej pory nie było żadnych dowodów na to, że komary są w stanie przenosić jakikolwiek typ koronawirusów - mówi prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń