Izolacja sprzyja konfliktom?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:30
- Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy może wywoływać konflikty, ale nie musi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog i psychoterapeuta Igor Rotberg.
Audio
  • Jak ze sobą rozmawiać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

- W mojej praktyce terapeutycznej mam pary, które w kryzysie zaczęły lepiej funkcjonować, ponieważ zyskały to, czego nie miały wcześniej, czyli wspólny czas. Bardzo brakowało im tego, żeby móc pobyć ze sobą, porozmawiać - zaznacza specjalista. - Znam także osoby, które mówią, że mają lepsze relacje z dziećmi, że wreszcie mają czas na zabawę z nimi - dodaje. 


Czytaj więcej
dziecko1200.jpg
Koronawirus a dziecięce emocje. Jak rozmawiać?

Igor Rotberg podkreśla, że są oczywiście także sytuacje,kiedy zamknięcie w domu może powodować, czy uwypuklać pewne napięcia. - Takie, które do tej pory były gdzieś skrzętnie chowane, natomiast sytuacja bycia ze sobą 24 godziny na dobę powoduje, że napięcia te są niemożliwe do ukrycia - mówi psycholog. 

- Podstawa to czytelna komunikacja i częste rozmowy. Ważne jest zidentyfikowanie przyczyn tego konfliktu. Warto nazywać emocje i wyrażać własne oczekiwania - radzi. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Igor Rotberg (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 9.46

kh

Czytaj także

Czas izolacji. Jak pomóc nastolatkowi?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:40
Izolacja wymuszona pandemią koronawirusa jest trudna dla wszystkich. Szczególnie dotkliwa może być dla nastolatków, dla których relacje z rówieśnikami są bardzo ważne. 
rozwiń zwiń