Koronawirus a zwolnienia z pracy. Jakie prawa ma pracodawca?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:57
W wyniku epidemii koronawirusa dziesiątki tysięcy pracowników może stracić stanowisko pracy. Czy pracodawca może bez przyczyny wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę? Czy według prawa może zastąpić zwolnioną osobę pracownikiem-wolontariuszem? 
Audio
  • Koronawirus a zwolnienia z pracy. (Cztery porty roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sychugina

Kiedy dochodzi do sytuacji, w której pracodawca rozwiązuje umowę z pracownikiem w wyniku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i zastąpi go inną osobą - będzie to ruch nielegalny. - To jest sztandarowy przykład zachowania, który przy rozwiązaniu umowy będzie nielegalny - podkreśla Grzegorz Ruszczyk, radca prawny. - My nie możemy jako firma zwalniać pracowników i zastępować ich pracy pracą innych osób niezależnie od formy zatrudnienia - dodaje ekspert.

Wypowiedzenie umowy- cofnięcie wymaga zgody pracownika 

Pracodawca ma prawo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, jednak cofnięcie go z punktu widzenia prawnego będzie wymagało zgody danego pracownika firmy. - Jeśli pracownik powie, że chce pracować i wykonywać pracę na warunkach, które miał do tej pory to stony razem w porozumieniu te wypowiedzenie cofną. Wtedy to jest możliwe - wyjaśnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia mec. Grzegorz Ruszczyk. 


kobieta ciąża 1200.jpg
Zwolnienia z pracy? Kobieta w ciąży jest bezwzględnie chroniona

Obniżony wymiar czasu pracy 

Obniżony wymiar czasu pracy to obniżony o 20 proc. przez pracodawcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy etatu. To jedna z nielicznych sytuacji, gdzie zmiana warunków zatrudnienia nie będzie wymagać zgody poszczególnego pracownika. - Sam ten mechanizm wynika z tarczy antykryzysowej przyjętej przez rząd. Obniżamy etat maksymalnie o 20 proc. czyli w tym przypadku z etatu do 0,8 części i to samo się dzieje z wynagrodzeniem - tłumaczy ekspert. 

Rozmówca Romana Czejarka zaznacza jednocześnie, że przy niepełnym etacie wynagrodzenie jest obniżane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. - Jeżeli mamy cały etat to zarabiamy minimalnie najniższą krajową 2600 zł, ale jeżeli mamy 0,8 etatu to proporcjonalnie te minimalne wynagrodzenie też jest obniżane, bo ono jest liczone dla pracy w pewnym etacie - dopowiada radca prawny. 

Zasiłek opiekuńczy spowodowany Covid-19. 

Pracujący rodzice dzieci w wieku do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Takie rozwiązanie przewiduje specustawa wprowadzająca szczególne rozwiązania w związku z pandemią koronawirusa. 

Mec. Grzegorz Ruszczyk wyjaśnia, że rodzic korzystający z zasiłku opiekuńczego nie może zostać zwolniony z pracy. -  W tym przypadku nieobecność pracownika w pracy jest usprawiedliwiona, uzasadniona i przyznana prawnie więc nie ma wątpliwości, że ona jest legalna - mówi. - Jeżeli do naszej skrzynki pocztowej, na e-maila trafi wypowiedzenie umowy o pracę w okresie usprawiedliwionej nieobecności to będzie ono nielegalne - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Grzegorz Ruszczyk (radca prawny)

Data emisji: 5.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans