Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie wolno zakładać maseczek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 11:20
Nasza Słuchaczka zauważa, że większość dzieci w jej otoczeniu nie nosi maseczek. W związku z tym pyta, czy dzieci są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
 • Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie wolno zakładać maseczek (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: maxbelchenko/shutterstock.com

Dr Łukasz Durajski, pediatra, wskazał w Programie 1 Polskiego Radia, że z oficjalnych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, decyzji Ministerstwa Zdrowia i rozporządzeń rządu wynika, że obowiązkiem zakrywania ust i nosa objęte są dzieci, które skończyły cztery lata. Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie wolno zakładać maseczek (ich drogi oddechowe są znacznie węższe, przez co, zakrywając ich usta i nos możemy utrudnić im oddychanie).

Co zrobić jeśli pięciolatek nie chce nosić maseczki? Można spróbować osłonić mu nos i usta np. apaszką. Jeśli dalej jest problem, jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie wychodzenia na zewnątrz i bezwzględne przestrzeganie zachowania bezpiecznej odległości (minimum dwa metry). Rodzic, który wychodzi na spacer z takim dzieckiem bez maseczki może zostać ukarany mandatem.

Od 16 kwietnia - zgodnie z rozporządzeniem rządu - mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa:

 • wychodząc poza dom i własną posesję, na drogach i placach,
 • jadąc komunikacją publiczną,
 • jadąc samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy,
 • w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach), obiektach sportowych i turystycznych, obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
 • na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.

Obowiązku noszenia maseczki nie mają:

 • kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4,
 • dzieci do ukończenia 4. roku życia,
 • osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów,
 • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe,
 • na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy,
 • kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów,
 • duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych,
 • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W przebiegu choroby może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg choroby są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 7.05.2020

Godzina emisji: 10.16

kk

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń