Zmiany w placówkach oświatowych. Czy w szkołach funkcjonują "zerówki"?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:48
- Mówiliśmy o tym, że od 6 maja mogą funkcjonować przedszkola i żłobki, ale też oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Natomiast na chwilę obecną niewiele samorządów się zdecydowało na ten krok - mówi w "Czterech porach roku" Anna Ostrowska, rzecznik MEN. 
Audio
  • Zmiany w placówkach oświatowych. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitri Ma/shutterstock.com

Od środy przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów, w tym Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Łódź, zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w środę opiekę nad dziećmi umożliwiło ponad 1 tys. 600 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, w większości w małych miejscowościach. 

Jak mówi rzecznik resortu Anna Ostrowska najbliższe dni będą poświęcone kwestii opieki nad dziećmi w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz "zerówek". - Czekamy na dane, myślę, że dzisiaj będziemy chcieli pokazać jak wygląda sytuacja w całym kraju, natomiast co do opieki nad dziećmi z klas 1-3 decyzji jeszcze nie ma - dodaje. 


Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: otwarcie szkół zależy od opinii ministra zdrowia

Świadectwo szkolne on-line? 

Anna Ostrowska na pytanie czy uczeń będzie mógł odebrać świadectwo szkolne on-line odpowiada, że jest to niemożliwe, gdyż koniecznym jest odebranie dokumentu osobiście. - O tym w jaki sposób bezpiecznie to zrobić decyduje dyrektor szkoły - informuje rzecznik MEN. - Powinien on poinformować w jakim trybie i w jakim terminie uczeń musi się pojawić, aby te świadectwo odebrać. To nie musi się zdarzyć w jednym dniu i o tym już mówiliśmy w przypadku uczniów, którzy już zakończyli swoje zajęcia - dodaje. 

Rzecznik resortu przypomina, że uczniowie, którzy zjawiają się w placówce w tym samym czasie powinni podpisać dokument własnym długopisem oraz powinni posiadać środki ochrony osobistej. - Przy szkole również powinien być płyn do dezynfekcji, więc są to te wszystkie elementy, o których my wiemy, nauczeni obcowaniem z koronawirusem - zaznacza. 

Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży 

Mówiąc o obostrzeniach dotyczących walki z epidemią koronawirusa nie można zapomnieć o letnim wypoczynku dla dzieci. Czy w tym roku będzie możliwy? Decyzje w tej sprawie podejmuje Ministerstwo Zdrowia, które na bieżąco analizuje sytuację epidemiologiczną w kraju. 

- Rozmawiamy z Ministerstwem Rozwoju i organizacjami turystycznymi, z harcerzami (bo takie wideokonferencje się odbyły) na temat zorganizowania kolonii, półkolonii dla dzieci, różnego rodzaju form wypoczynku tak, aby faktycznie mogli oni odpocząć w czasie wakacji - podkreśla Anna Ostrowska. 


Ministerstwo Edukacji Narodowej corocznie dofinansowuje wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. W ubiegłym roku z wyjazdów skorzystało ok. 53 tys. dzieci. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEN) 

Data emisji: 11.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.40

ans 

Czytaj także

"Zagrożenie epidemiczne mniejsze niż w sklepie". Szef MEN o maturach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:05
"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie" - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poniedziałek kolejne samorządy otwierają żłobki i przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 02:38
Kolejne samorządy otworzą dziś żłobki i przedszkola. Od 6 maja palcówki te mogą wznowić zajęcia opiekuńcze. To wprowadzona przez rząd możliwość, a nie obowiązek. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci rodziców, którzy muszą pracować.
rozwiń zwiń