Wideokonferencje, spotkania w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 13:47
Zamrożenie wielu dziedzin życia spowodowało, że w zawrotnym tempie wielu Polaków przechodzi naukę informatyzacji. Duża liczba instytucji pracuje zdalnie, pracownicy kontaktują się ze sobą wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub internetu, a szkoły zmusiły rodziców i niektóre dzieci do przyspieszonego kursu obsługi komputera, bo od marca nauka odbywa się na odległość.
Audio
  • Jak przeprowadzić wideokonferencje i na co zwrócić uwagę (Cztery pory roku/Jedynka)
Konferencje online cieszą się dużą popularnością.
Konferencje online cieszą się dużą popularnością. Foto: Rido/shutterstock

Co jest potrzebne do wideokonferencji
Do tego, aby dołączyć do wideokonferencji potrzebna jest przede wszystkim kamera. Nowoczesne smartfony i laptopy zazwyczaj mają wbudowane kamerki, więc trzeba tylko zorientować się wcześniej, jak je uruchomić. Starsze komputery, zwłaszcza stacjonarne, takich kamerek nie mają, ale można je kupić za kilkadziesiąt złotych i podłączyć do złącza USB. - Zazwyczaj nie jest potrzebna instalacja żadnego programu. System sam wykryje i zainstaluje taka kamerkę - radzi ekspert, Tomasz Bołcun.

Jak prowadzić wideokonferencję
Wideokonferencję można prowadzić za pośrednictwem specjalnej aplikacji, ale coraz częściej wystarczy tylko dostęp do przeglądarki. Są w sieci platformy do wideokonferencji, na które należy się zalogować, a link przesłać osobom, z którymi chcemy się kontaktować. To może być nawet kilka osób. Każda z nich powinna dysponować kamerą i dostępem do internetu. Widzą się wzajemnie, jak w wirtualnej sali.

Tomasz Bołcun podkreśla, że w zależności od celu konferencji wybieramy inną aplikację. Bo inaczej odbywa się nauka na odległość, kiedy nauczyciel na interaktywnej tablicy coś prezentuje, a inaczej konferencja biznesowa, kiedy każdy z uczestników może zaprezentować innym np. dokument. Nauczyciel powinien też co jakiś czas dać uczniom do rozwiązania sprawdzian dotyczący świeżo prezentowanego materiału. Może w ten sposób zorientować się, czy uczniowie uważali i nie zajmowali się w czasie lekcji czymś innym.

A o czym należy pamiętać podczas wideokonferencji? Sprawdź porady specjalisty od nagrywania wideofilmów, który przekazuje podstawowe zasady i porady dla tych, którzy teraz się tego w przyśpieszony sposób uczą.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 12.05.2020

Gość: Tomasz Bołcun (ekspert w polskim startupie dostarczającym rozwiązania wideokonferencyjne)

Godzina emisji: 11.20

ag

Czytaj także

Zbierajcie znajomych. WhatsApp zwiększa limity w wideorozmowach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 15:35
Komunikator internetowy pozwoli na prowadzenie wideokonferencji z większą ilością osób jednocześnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Messenger Rooms - pogromca Zoom'a?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 13:11
Facebook rzuca rękawice Zoom'owi. Messenger Rooms pozwala na prowadzenie rozmów nawet z 50 osobami.
rozwiń zwiń