Czarna czy biała? Jak przygotować idealną kawę?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 17:19
- Kawa nie może być kwaśna. Naturalna kwasowość, która występuje w kawie powinna być zarówno poprzez wypalenie jej jak i przygotowanie tak zbilansowana, żeby smak doskonale rozkładał się w filiżance. Jeżeli będzie ona zbyt kwaśna albo zbyt gorzka to znaczy, że coś poszło nie tak - mówił w "Czterech porach roku" Łukasz Jura, barista. 
Audio
  • Czarna czy biała? Jak przygotować idealną kawę? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Robert Przybysz/shutterstock.com

Czy istnieje idealna kawa? 

Ekspert w rozmowie ze Sławą Bieńczycką podkreślił, że kawa jest produktem sezonowym i pochodząca z tej samej plantacji będzie smakowała inaczej w przyszłym roku. - Każdą z kaw trzeba inaczej wypalić, zawsze będzie się ona czymś od siebie różniła i nawet jeżeli mamy kawę, która wybitnie smakuje, za rok będzie smakowała inaczej - tłumaczył barista. 

Kawy przygotowane na bazie espresso będą smakować wyśmienicie po dodaniu spienionego, ale nie przegrzanego mleka - wyjaśnił Łukasz Jura, który radzi również, aby podgrzewać mleko do temperatury 60 stopni Celsjusza. - Wtedy mleko staje się o wiele słodsze przez laktozę, która jest cukrem. Po podgrzaniu o wiele bardziej ją czujemy i po dodaniu do kawy takiego mleka myślę, że efekt będzie o wiele lepszy - dodał. 

Filiżanka a kubek papierowy. Czy to ma znaczenie? 


Naczynie, z którego pijemy kawę ma znaczenie dla jej smaku. Zaletą porcelanowych filiżanek jest to, że temperatura przygotowanego napoju utrzymuje się dosyć długo, a dodatkowym czynnikiem jest zmysł dotyku. - Materiał, z którego wykonana jest filiżanka jest jednym z elementów naszego doznania sensorycznego, więc jeżeli to jest gładka i jedwabista powierzchnia to kawa trochę inaczej będzie smakowała - podkreślił Łukasz Jura. - Istnieją również badania na to jak kolor naczynia, z którego pijemy kawę wpływa na nasz smak - dodał ekspert. 

Zdaniem Łukasza Juty kubek papierowy będzie zmieniał smak kawy, jednak nie zawsze musimy z nich korzystać. - Jeżeli chcemy napić się kawy gdzieś w drodze to kryterium smaku, te wszystkie drobne niuanse schodzą na drugi plan, bo przede wszystkim chodzi o dostarczenie kofeiny i do tego jak najbardziej kubeczki papierowe się nadają - ocenił. - Jest fajna alternatywa, ponieważ istnieją kubeczki wielokrotnego użytku i zawsze można mieć taki przy sobie - dodał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Łukasz Juta (barista)

Data emisji: 15.05.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier już nie krzepi? Uważaj, co jesz i pijesz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:15
Coraz więcej produktów spożywczych, mimo że nawet tego nie podejrzewamy, zawiera w swoim składzie cukier. Parówki czy jogurty to tylko niektóre z nich. - Smak przygotowany jest tak, żebyśmy to kupowali - potwierdza Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia. A co na to Melchior Wańkowicz, który twierdził, że "cukier krzepi"?
rozwiń zwiń