Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:18
16 województw, 33 krainy geograficzne, góry, morze, pobrzeża, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny... - to wszystko mamy za progiem. 
Audio
  • Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacje w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)
Mazury
MazuryFoto: Janusz Lipinski/shutterstock.com

Zdaniem dziennikarza Witolda Casettiego - ambasadora akcji "Urlop w kraju", w ramach której 16 blogerów ruszy 6 czerwca w Polskę, by opowiadać o jej pięknie - Polacy - w odróżnieniu od Włochów - bardzo mało mówią o tym, jaki ich kraj jest fantastyczny, za mało go zachwalają. Tymczasem mamy z czego być dumni.


hotel pokój 1200 free
Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii

Gość radiowej Jedynki zauważył, że Kraków to miasto partnerskie miejsca, w którym się urodził - Florencji. Obie miejscowości - w jego opinii - są piękne. Z kolei Zamość to Padwa Północy. Casetti przyznał, że on sam najbardziej ukochał sobie w Polsce Mazury, które określił jako siódmy cud świata. - Jeziora, lasy, mikroklimat. Łódka, grill, przyjaciele. Jest też co zwiedzać. Tu jest wszystko. I jest blisko - wskazał. 

Kraków i Zamość - kierunek na urlop

Kraków - formalna stolica Polski do 1795 roku i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski - w 2018 roku odwiedziło 13,5 mln turystów. Najwięcej gości zagranicznych stanowili przyjezdni z: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii. Jako powód przyjazdu do tego miasta najczęściej wskazywali: zwiedzanie zabytków, wypoczynek, sprawy biznesowe i wizyty u znajomych.

W 2018 roku Kraków został uznany przez portal podróżniczy TripAdvisor za jedno z dziesięciu "najwspanialszych miast świata". W latach 2015, 2017, 2018 i 2019 królował w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miejsc na krótką podróż (city break) brytyjskiego magazynu "Which", wyprzedzając Sewillę, Walencję, Berlin czy Amsterdam.

W 2007 roku Kraków uzyskał miano "najmodniejszego miasta świata" według amerykańskiej agencji internetowej Orbitz, wyznaczającej trendy w światowej turystyce. Rok wcześniej został wymieniony wśród pięciu najbardziej popularnych miast Europy. W 2000 roku jako pierwsze miasto z Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej (równocześnie z Pragą) został Europejską Stolicą Kultury. 

. 

Kraków. Fot. Nahlik/shutterstock.com 

Leżący na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej, Zamość za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "perłą renesansu" i "miastem arkad".

W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główne cechy, wyróżniające zamojskie Stare Miasto, to: zachowany od czasu powstania układ urbanistyczny, regularny Rynek Wielki o wymiarach 100 × 100 metrów z ratuszem i tzw. kamienicami ormiańskimi, a także fragmenty umocnień obronnych wraz z pochodzącymi z okresu zaboru rosyjskiego nadszańcami.

Miasto dysponuje rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, posiada wiele obiektów noclegowych i gastronomicznych oraz przeznaczony zwłaszcza dla turystów, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, ułatwiający pobyt i zwiedzanie miasta. Zamość stanowi też bazę wypadową na Roztocze.

. 

Zamość. Fot. Christian Faludi/shutterstock.com

***

Program 1 Polskiego Radia wraz ze Słuchaczami tworzy wyjątkową listę najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych turystycznych miejsc w naszym kraju. Co ciekawego znajduje się w Waszym regionie? Co widzieliście w czasie wakacji i polecacie znajomym? Czekamy na Wasze zgłoszenia - TURYSTYCZNA LISTA PRZEBOJÓW>>>

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Agnieszka Kunikowska

Gość: Witold Casetti (pół Polak, pół Włoch, dziennikarz, znany z talk show "Europa da się lubić" (TVP2)) 

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Wyjazd czy odpoczynek w domu? Koronawirus a wakacyjne plany Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 07:44
Polacy boją się koronawirusa, ale myślą o wypoczynku – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ceny są na razie takie same jak rok temu – zauważa dziennik i dodaje, że właściciele obiektów nie ukrywają, że będą chcieli je podnieść.
rozwiń zwiń