Szkoły branżowe radzą sobie z koronawirusem. Jak przebiega nauka zdalna?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:35
Z powodu koronawirusa uczniowie z całej Polski już od wielu tygodni uczestniczą w lekcjach online. Także młodzież ze szkół branżowych musi "logować się" na wirtualne zajęcia. Jak zatem system nauki zdalnej sprawdza się w przypadku ucznia, który chciałby zostać na przykład kucharzem?
Audio
  • Szkoły brażowe w dobie pandemii (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/135pixels

- Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu i radości, tego typu szkoły radzą sobie bardzo dobrze. W przypadku branży zawodowej informatycznej praktyki i staże można odbywać online u przedsiębiorców i firm informatycznych, które we współpracy ze szkołami zlecają uczniom różne zadania, udostępniając im swoje aplikacje - mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Kucharz gotuje w domu

Sporym wyzwaniem jest jednak nauczanie zdalne dla osób, które kształcą się na mechaników, fryzjerów czy kucharzy.

- Jak nauczyć się gotowania na odległość? Okazuje się, że można to zrobić. Cała branża kucharska w Polsce skrzyknęła się i przygotowuje różne zadania dla naszego zawodnika, który zdobył mistrza Polski w gotowaniu i szykuje się na zawody europejskie w Grazu w Austrii, a następnie na światowe w Szanghaju. Zawodnik wykonuje zadania w domu, a potem za pomocą różnych komunikatorów wszystko pokazuje i opowiada. Wiadomo, że jest trudno posmakować i powąchać na odległość, ale branża sobie jakoś radzi - przekazuje dr Paweł Poszytek.

Trudne sytuacje mobilizują

Zdaniem gościa Jedynki "w momencie, kiedy jest trudniej, następuje po prostu mechanizm większej mobilizacji i bardziej przygotowujemy się do pewnych zadań". - Jesteśmy w kontakcie z różnymi branżami, które też wykorzystują taką formę pracy, że koncentrują się na drobnych elementach, które składają się na całość i tym samym szlifują te drobiazgi (…). Pewnie rzeczy można robić online. Za moment, kiedy będziemy mogli żyć i funkcjonować w realu, będzie to taka bardzo mocna i dobra forma przygotowania - dodaje.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Paweł Poszytek (dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 11.14

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:00
Czas epidemii to także czas wielu nowych możliwości. Obecnie zdalnie można się nauczyć prawie wszystkiego, od angielskiego po lepienie garnków. W internecie można znaleźć zajęcia jogi online i zdalne treningi. Bez ruszania się z domu można przejrzeć zasoby największych muzeów na świecie. Gdy z tego nie korzystamy pojawiają się u nas wyrzuty sumienia, że być może tracimy jakąś szansę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dużo większe zainteresowanie niż w tamtym roku" - ruszają kina samochodowe i plenerowe

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:35
Od początku tego tygodnia wracają kina samochodowe i plenerowe. Widzowie muszą jednak pozostać w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu zarówno przed, w trakcie, jak i po pokazie. Przy wjeździe do kina, każdy widz, powinien też poddać się bezdotykowemu mierzeniu temperatury.
rozwiń zwiń